Türkiye’de 3 Üniversite Siber Saldırıya Uğradı

 Türkiye’de 3 Üniversite Siber Saldırıya Uğradı
Okunuyor Türkiye’de 3 Üniversite Siber Saldırıya Uğradı

Türkiye’de ve dünyada zaman zaman üniversitelere yapılan siber saldırıları görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerdeyse Türkiye’deki üç üniversitenin veri tabanına erişen hackerların öğrencilere ve personele ait bilgileri ele geçirdikleri görüldü. Bu saldırının doğrulanması beklenirken ilk doğrulama, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden geldi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, öğrencilerine ve personeline gönderdiği bilgilendirme mesajında siber saldırı sonucunda öğrenci ve personel bilgilerinin ele geçirildiğini açıkladı. Üniversite, öğrencilerinden ve personelinden yaşanan durumdan dolayı özür dileyerek gerekli işlemlerin başlatıldığını açıkladı. Üniversite öğrencilerine ve personelinin bilgileri, ilk olarak 14 Ekim tarihinde bir hacker forum sitesinde gözükmüştü.

Ele geçirilen bilgiler şu şekilde:

Hacker’ın forumda paylaştığı bilgilere göre İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde toplamda 3900 personelin, 40 binden fazla da öğrencinin bilgileri ele geçirilmiş durumda. Ele geçirilen bilgiler şu şekilde:

  • Adresleri
  • Telefon numaraları
  • TC kimlik numaraları
  • Bulundukları program
  • Öğrenci numaraları
  • Edu uzantılı e-posta adresleri

Türkiye’den 2 üniversitenin personeli ve öğrencilerinin bilgileri daha aynı hacker tarafından paylaşımda:

Bunun yanı sıra İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin doğruladığı saldırıdan elde edilen bilgileri paylaşan hacker, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi’nin öğrecileri ve personelinin de bilgilerinin ele geçirildiğini açıkladı ve satışa sundu. Bu üniversitelerden elde edilen bilgilerin de aynı bilgiler olduğu görülüyor.

  • Kullanıcının isminin ‘MoreToCome (Dahası gelecek)’ olmasıysa endişe verici.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle