Uzmanlar Uyardı: TikTok, Gençlerin Ruh Sağlığını Bozuyor

 Uzmanlar Uyardı:  TikTok, Gençlerin Ruh Sağlığını Bozuyor
Okunuyor Uzmanlar Uyardı: TikTok, Gençlerin Ruh Sağlığını Bozuyor

Instagram’ın gençlerin ruh sağlığını bozduğunu ortaya çıkaran araştırmalarından sonra yeni bir haber de TikTok’tan geldi. 

Sözcü’nün The Wall Street Journal’dan aktardığı habere göre, gençlerin gözdesi sosyal medya platformu, özellikle genç kızlarda tiklere neden oluyor.

Habere göre gençlerde ortaya çıkan tiklerdeki artış pandemi ile birlikte başladı. 

Tourette sendromu ile benzer özellikler taşıyan vakaların kaynağı ise doktorlar sayesinde ortaya çıktı.

Tourette sendromu genetik bir sinir sistemi bozukluğu ve tiklere, tekrarlayan, istemsiz hareketlere veya seslere neden olabiliyor.

Hepsi bir YouTuber’ı taklit etmiş

Almanya, Hannover’den Dr. Kirsten Müller-Vahl, giderek daha fazla sayıda genç kızın tiklerinden şikayetçi olarak geldiğini söyledi. 

Tourette sendromunu 25 yıldır tedavi eden Müller-Vahl, bozukluğu olan kişilerin genellikle kendilerine özgü tikleri olduğunu, son zamanlarda gördüğü genç kızlarda ise aynı tiklerin olduğunu söyledi ve hastalarının çoğunun, bu bozuklukla nasıl yaşadığını internette paylaşan bir Alman YouTuber’ın tiklerini taklit ettiğini keşfetti.

Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde hareket bozuklukları uzmanı olan Caroline Olvera da birçok hastasının, İngilizce bilmeyen hastaların bile İngiliz aksanıyla “beans” kelimesini söylediklerini fark etti. Sonunda, bir İngiliz TikToker’ın da aynı sözcüğü ağzından kaçırdığını öğrendi.

Doktorlar, yaşanan sorunun Tourette sendromu değil, fonksiyonel bir hareket bozukluğu olduğunu kaydetti.

Vakalar 10 katına çıktı

Sorunun kapsamı hakkında derlenmiş ulusal veya uluslararası bir veri bulunmamakla birlikte; Wall Street Journal bazı tıp merkezlerindeki tik vakalarının 10 katına kadar çıktığını bildirdi. 

Pandemiden önce merkezler ayda bir veya iki vaka gördüklerini belirtirken, şimdi bazıları ayda 10 ila 20 vaka gördüklerini söylüyor.

Gençlerde depresyon ve anksiyete arttı

Ayrıca Wall Street Journal’ın haberine göre; tik geliştiren çocukların çoğuna pandemi sırasında daha da kötüleşen anksiyete veya depresyon teşhisi kondu.

Texas Çocuk Hastanesi’nde çocuk nöroloğu olan Mariam Hull’un yakın tarihli bir makalesi, yayılma kapasitesi olan psikolojik bozuklukların geçmişte çoğunlukla coğrafi konumlarla sınırlı olduğunu, ancak sosyal medyanın bu sorunların küresel olarak yayılmasına izin verdiğini ortaya çıkardı.

Hull, sadece bir video izleyerek bir tik geliştirmenin olası olmadığını, ancak TikTok’un algoritmasının çocukların benzer videoları tekrar tekrar görmesini sağladığını söyledi: “Bazı çocuklar telefonlarını çıkardı ve bana TikTok’larını gösterdi ve Tourette zorluklarıyla doluydu.”

Wall Street Journal, tedavi için doktorların çocuklara sosyal medyaya ara vermelerini önerdiğini ve ebeveynlerin çocuklarının ne tür videolar izlediklerine bakmalarını gerektiğini yazdı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle