• Ana Sayfa
  • Uzay
  • Silikon Vadisi’nde Çalışma ve Yaşam Hakkında Bilinmeyen Garip Olaylar

Silikon Vadisi’nde Çalışma ve Yaşam Hakkında Bilinmeyen Garip Olaylar

 Silikon Vadisi’nde Çalışma ve Yaşam Hakkında Bilinmeyen Garip Olaylar
Okunuyor Silikon Vadisi’nde Çalışma ve Yaşam Hakkında Bilinmeyen Garip Olaylar

Dünyaya yön veren teknolojik gelişmelerin yaşandığı Silikon Vadisi’nde çalışmak ve yaşamak nasıldır acaba diye hiç düşündünüz mü ? Çoğu insanın hayallerini süsleyen bu bölgede hayatını geçiren insanların karşılaşabileceği ilginç durumları görünce çok şaşıracaksınız. İşte sizler için Silikon Vadisi’nin sizi hayrete düşürecek çalışma ve yaşam şartlarını listeledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jessicamisen…

Vadide hemen her yerde kokteyl bile hazırlayan bu robotlarla karşılaşabilirsiniz.

Silikon Vadisi’nde dolaşan bir sürü robot var. Otomasyonu seviyorsanız, bu konsepti gerçekten seveceksiniz. En popüler robot olan K5 güvenlik robotu Knightscope adlı bir şirket tarafından yaratıldı. Bu özel robot, Silikon Vadisi bölgesinin her yerinde görülebilir; alışveriş merkezlerinde, şirket ofislerinde ve hatta şirket veri merkezlerinde bile. Robotun en güzel özelliklerinden biri kokteyl bile hazırlıyor oluşu bu cidden büyük konfor.

Yatırımcılara özel otopark alanları olduğunu biliyor muydunuz?

Silikon Vadisi’nin içinde ayrı bir otopark alanı bulunuyor bu otoparkın girişinde ”Risk sermayesi yatırımcılarına özel otopark alanı, ihlal edenlerin arabası, masrafları kendisine ait olacak şekilde çekilecektir.” yazan bir tabela bile mevcut.

Bazı teknoloji çalışanları ofiste seks yapıyor.

Teknoloji şirketleri, stresin ikincil olduğu ultra-rahat bir ortam yaratmaya çalışırlar.  Eğer bir startup iseniz, özellikle günlük hayatta yer alan mühendisler ve çalışanlar için her şey stresle ilgilidir. Tüm zamanınızı bu ortamda geçiriyorsanız, bir şekilde stresi atmanız gerekecek. Merdiven boşluğunda kullanılmış prezervatifler bulan şirket çalışanlarına merdivenlerde seks yapmalarına izin verilmediğini hatırlatan bir e-postagöndermek zorunda kaldı.

Mobil diş hekimliği araçları görürseniz şaşırmayın.

İnovasyon sadece yazılımla ilgili değildir; daha verimli bir çalışma yöntemi bulmakla ilgilidir. Silikon Vadisi’nde, çalışanlarının diş ihtiyaçlarını karşılamak için Airbnb ve Google gibi şirketlere düzenli olarak uğrayan bir kamyon var. Tüm diş bakımınızı burada sağlayabiliyorsunuz.

Silikon Vadisi’nde sokakta göreceğiniz sıradan bir çöp.

Bizim görmeye çokta alışık olmadığımız bir manzara. Silikon Vadisinde bu durum oldukça normal her yerde teknolojik alet görebilirsiniz sokakta yerde bile.

Yüksek kira bedelini karşılayamayan mühendisler karavanlarda yaşıyor.

Kirayı karşılayamayan çok sayıda giriş seviyesi teknik işçi ve mühendis var. Silikon Vadisi de olsa durum bu şekilde. Ev arkadaşları bularak, kurumsal konutları veya bir karavanda yaşamak gibi diğer seçeneklere başvuruyorlar. Görünüşe göre en büyük sorun karavanı nereye park edeceğiniz. Minibüste yaşamanın ilk kuralı: Karavanı şirket otoparkına park etmemek.

Silikon Vadisi’nde özel plakaların kullanımı oldukça yaygın.

Burada herkeste özel plaka görmeniz mümkün. Çoğu insan kendisine özel plaka çıkartıyor ve bu Silikon Vadisinde çok normal bir durum.

Silikon Vadisi’nin en zengin iş adamlarından biriyle tanışın.

Peter Thiel, Silikon Vadisi’ndeki en zeki iş adamlarından biridir. Neye yatırım yaparsa yapsın, doğru hamle gibi görünüyor, genellikle ona çok para kazandıran bir hamle. Bunu Paypal ve Facebook ile yaptı, küçükken hisse aldılar ve büyüdüklerinde sattılar. Ayrıca parasını, muhtemelen gelecekte daha da zengin bir adam yapacak başka şirketlere yatırdı. Thiel, Silikon Vadisi’ne milyarder olmak isteyen birçok yatırımcı için çıtayı yükseltti.

Burası bir zamanlar “Ölüm Vadisi” olarak adlandırılıyordu.

1985 yılında, İnternet’ten önce, kişisel bilgisayarın işlerin yerini almasıyla ilgili panik nedeniyle Silikon Vadisi’ne Ölüm Vadisi takma adı verildi.

Burada asla sis ve trafik sorunu göremezsiniz.

Bölgede trafik sorunu ve sis yok. Silikon Vadisi’nin sahip olmadığı şeylerden biriside okyanustur.

HP tarafından başlatılan internet patlamasıyla güçlendi.

David Packard ve William Hewlett’in Silikon Vadisi’nde ilk mağaza açan, HP’yi oluşturan ve teknoloji şirketleri, özellikle Silikon Vadisi’nde faaliyet gösterecek yeni başlayan şirketler için emsal teşkil eden ilk kişiler olduğu söyleniyor. Bu alanı yeni girişimler için bir alan olarak başlatan doksanlar ve özellikle internet oldu.

Sıradan bir günde markette üzerinde QR kod bulunan bir muz görürseniz şaşırmayın.

Kulağa başta garip gelse de burada muzlar QR kodlu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle