• Ana Sayfa
  • Haber
  • 2,5 Yılda Tamamlandı, Yaklaşık 2 Milyar TL’ye Mal Oldu: İstanbul Yeni AKM’ye Kavuştu

2,5 Yılda Tamamlandı, Yaklaşık 2 Milyar TL’ye Mal Oldu: İstanbul Yeni AKM’ye Kavuştu

 2,5 Yılda Tamamlandı, Yaklaşık 2 Milyar TL’ye Mal Oldu: İstanbul Yeni AKM’ye Kavuştu
Okunuyor 2,5 Yılda Tamamlandı, Yaklaşık 2 Milyar TL’ye Mal Oldu: İstanbul Yeni AKM’ye Kavuştu

2,5 yılda tamamlanan ve toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. 

Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni binası Cumhuriyet’in 98. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı.

Buradaki konuşmasına Atatürk ve milli mücadele kahramanlarını anarak başlayan Erdoğan, Gezi eylemleri sırasında AKM’nin, terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştüğünü söyledi. ????

????

Erdoğan’ın açılış törenindeki konuşması ????

Yenilenen AKM’de neler var?

12 Nisan 1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hayatımıza giren ve 10 Şubat 2019’da ikinci kez temeli atılan AKM, 2,5 yılda tamamlandı. 

AKM bünyesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, bir bilgi merkezi olarak kurgulanan ve müzik, sanat, mimari, tasarım gibi ihtisas başlıklarına odaklanan kütüphane, Yeşilçam Sineması ve tasarım dükkânı bulunuyor. 

AKM’nin en öne çıkan unsuru Taksim Meydanı’na bakan, özel olarak tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan opera salonu. 

Opera salonu fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli tasarlanarak yapıldı. Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda inşa edildi. 

Salonda öncelikle opera, ama aynı zamanda senfonik konserler ve elektro-akustik destekli gösteriler için de doğru akustik şartlar sağlanabiliyor. Yan duvarlar boyunca kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel olarak tasarlandı. 

Opera salonunda halı veya diğer tekstil döşeme gibi ses yutuculardan kaçınmak gerektiğinden, ahşap zemin tercih edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira” dediği AKM’den fotoğraflar. ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle