Aziz Yıldırım Nijerya Donanması İçin Savaş Gemisi Yapacak

 Aziz Yıldırım Nijerya Donanması İçin Savaş Gemisi Yapacak
Okunuyor Aziz Yıldırım Nijerya Donanması İçin Savaş Gemisi Yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temaslarda bulunduğu Afrika ülkelerinden Nijerya, deniz gücünü artırmak için önemli bir anlaşma imzaladı.

Türk savunma sanayisinin ihracatta en önemli gücü geçmiş yıllarda kara araçlarıydı. Artık kara ile birlikte hava ve deniz savunma araçları da dünyanın farklı ülkelerinden ilgi görüyor. İHA ve SİHA ile birlikte füzelerin de yurtdışında büyük ilgi gördüğü hava savunma sistem ve araçları Afrika, Avrupa ve Asya ülkelerinden peş peşe talep almaya başladı. Denizde ise hücumbot, korvet en fazla ilgi görenler arasında. Örneğin Hindistan’ın sipariş ettiği 2,3 milyar dolarlık 5 savaş gemisini Türk tersaneciler üstlenmiş durumda.

2 korvet alacaklar

Dünya’dan Kerim Ülker’in yazısına göre ana yükleniciliğini Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme’nin (ASFAT)  yaptığı MİLGEM Korvet Projesi ile 4’üncü korvet kızağa konulmuş durumda. Deniz savunma araçlarına olan ilgi Afrika ülkelerinde de giderek artıyor. Nijerya’nın son siparişi de bunun işareti aslında.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temaslarda bulunduğu Afrika ülkelerinden Nijerya, deniz gücünü artırmak için önemli bir anlaşma imzaladı. Türk İHA ve SİHA’ları için de çalışma başlatan Nijerya Deniz Kuvvetleri, Türk firma Dearsan Tersanesi ile imzaladığı anlaşma ile 2 korvet alacak.

Anlaşmayı damadı Murat Gordi imzaladı

Nijerya donanması ile yapılan sözleşme kapsamında ikisi de OPV 76 sınıfı açık deniz karakol gemiler, Türkiye’de inşa edilecek ve 37 ay sonunda Nijerya’ya gönderilecek. Anlaşmaya göre gemiler Türk mühendislerinin geliştirdiği sensör ve sistemlerle donatılacak. Anlaşmayı Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Gambo ve Türk şirketi Dearsan’ın CEO’su ve Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım’ın damadı Murat Gordi imzaladı.

Nijerya donanmasının 2021-2030 Stratejik Planı’nı gerçekleştirmeye yönelik filo yenileme çabalarında olduğunu dile getiren Koramiral Gambo, “Bu araçlar arama ve kurtarma operasyonları, korsanlık ve kaçakçılıkla mücadele ve afet yardım gibi konularda da operasyonlar yürütecek” dedi. Dearsan’ın OPV 76 korveti 78.6 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde. 26 knot azami hıza ulaşan gemi, ekonomik hız ile 3.000 deniz mili menzile sahip ve 46 kişilik ekip barındırıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle