• Ana Sayfa
  • Haber
  • Eyfel Kulesi Uzunluğunda: Yumurta Şeklindeki Bir Gök Cismi Dünya’ya Doğru Yola Çıktı

Eyfel Kulesi Uzunluğunda: Yumurta Şeklindeki Bir Gök Cismi Dünya’ya Doğru Yola Çıktı

 Eyfel Kulesi Uzunluğunda: Yumurta Şeklindeki Bir Gök Cismi Dünya’ya Doğru Yola Çıktı
Okunuyor Eyfel Kulesi Uzunluğunda: Yumurta Şeklindeki Bir Gök Cismi Dünya’ya Doğru Yola Çıktı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) asteroit izleyicisine göre, yaklaşık 330 metre uzunluğunda büyük bir asteroit gezegenimize doğru yola çıktı. 4660 Nereus veya 1982 DB olarak adlandırılan yumurta şeklindeki gök cisminin Eyfel Kulesi’nden daha uzun olduğu belirtildi. Bununla birlikte bilim insanları, gelecek ayın başında Dünya’ya oldukça yaklaşacak olan gök cisminin potansiyel olarak tehlike oluşturduğunu aktardı

ntv.com.tr’de yer alan habere göre; NASA, dev bir asteroidin Dünya’ya doğru yola çıktığını duyurdu. 4660 Nereus veya 1982 DB olarak isimlendirilem asteroidin 6 bin 578 km/saat hızla 11 Aralık’ta dünyanın 3,9 milyon kilometre yakınından geçeceği hesaplandı. Gök cismi büyüklüğü ve Dünya’ya yakınlığı nedeniyle Potansiyel Olarak Tehlikeli Asteroit (PHA) olarak sınıflandırıldı.

Keşif potansiyeli taşıyor

Ancak, uzmanların bildirdiğine göre Nereus’u diğer asteroitler arasında öne çıkaran, büyüklüğü veya gezegensel bir etkiye neden olma olasılığı değil, keşif potansiyeli…

Apollo sınıfı bir asteroit olduğu için Nereus’un yörüngesi onu sık sık Dünya’ya yaklaştırıyor. Yörünge rezonansı yaklaşık 2: 1 olan asteroit, Dünya’nın her turu için iki kez yörüngede dönüyor. Bu ise onu keşfetme görevine çok uygun hale getiriyor.

Keşif görevi düşünülüyor

Diğer taraftan, hem NASA’nın Dünya’ya Yakın Asteroid Rendezvous-Shoemaker (NEAR) robotik misyonu hem de Japon Hayabusa misyonu Nereus’a keşif görevi düzenlemeyi düşünüyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle