• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kız Çocuk İstiyorlar: Türkiye’nin Değişen Aile Yapısının Masaya Yatırıldığı Araştırmanın Önemli Sonuçları

Kız Çocuk İstiyorlar: Türkiye’nin Değişen Aile Yapısının Masaya Yatırıldığı Araştırmanın Önemli Sonuçları

 Kız Çocuk İstiyorlar: Türkiye’nin Değişen Aile Yapısının Masaya Yatırıldığı Araştırmanın Önemli Sonuçları
Okunuyor Kız Çocuk İstiyorlar: Türkiye’nin Değişen Aile Yapısının Masaya Yatırıldığı Araştırmanın Önemli Sonuçları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ve Areda Survey Araştırma Şirketi’nin ortak hazırladığı ‘Türkiye’de ailenin değişen yapısı’ araştırmasında ortaya çıkan sonuçları diken.com.tr’den Mesude Erşan bizler için paylaştı. 

Detaylar içeriğimizde;

Kaynak: https://www.diken.com.tr/aile-yapisi-…

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ve Areda Survey Araştırma Şirketi’nin iş birliğinde düzenlenen ‘Türkiye’de ailenin değişen yapısı’ araştırmasında şaşırtan sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmada kadınların çalışmasının aileye güç katacağını düşünenlerin oranı % 55,1 iken katılımcıların 32,6’sı kadınların çalışmasının aileyi zayıflatacağını düşünüyor.

Katılımcılardan tek çocuğu bulunanların oranı % 39,6. % 32,4’ünün iki, % 18,8’inin üç, % 5’inin dört, % 4,3’ünün de beş çocuğu var. Tek çocuğu bulunanların da %77,8’i bir çocuk daha yapmayı istemiyor.

“Tek bir çocukları olması durumunda bunun kız mı yoksa erkek mi olmasını istersiniz” sorusuna da %56,3’ü kız çocuk yanıtı verdi.

Kız çocuğunu tercih edenlerin oranı kadınlarda % 68,8 erkeklerde ise % 43,7.

Boşanma konusunda da “Erkek kadına hiç nafaka vermemelidir” diyenler %20,4 oranındayken “Vermelidir” diyenler % 79,6 oranında.

Katılımcıların % 10,7’si yakın çevresinde eşinden sürekli, % 46,5’i de bazen şiddet gören kadın bulunduğunu da belirtmiş.

Araştırmaya göre katılımcıların % 11,8’i 18 yaşına girmeden, % 32’si 18-20 yaşında evlilik yapmış.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle