Boris Johnson’ın Babasına Cinsel Taciz Suçlaması

 Boris Johnson’ın Babasına Cinsel Taciz Suçlaması
Okunuyor Boris Johnson’ın Babasına Cinsel Taciz Suçlaması

Brexit şampiyonu sağcı popülist Başbakan Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson, mensubu oldukları Muhafazakar Parti’nin üst düzey bir kadın milletvekili ve önde gelen bir kadın gazeteci tarafından parti kurultayında elle sarkıntılık yapmakla suçlandı. İşçi Partisi soruşturma çağrısı yaptı.

Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson’ın (BoJo) babası Stanley Johnson, iki kadın tarafından cinsel tacizle suçlandı. Suçlamada bulunanlardan biri, Muhafazakar Parti milletvekili Caroline Nokes.

Kamuoyuna duyurduğu için teşekkür

Britanya Parlamentosu Kadın ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Nokes, bugün 81 yaşında olan Stanley Johnson’ın 2003’teki Muhafazakar Parti kurultayında ‘elinden geldiğince sert şekilde kalçasına şaplak attığı’ iddiasını dile getirdi. Ardından gazeteci Ailbhe Rea da Avrupa Parlamentosu üyeliği yapmış eski Muhafazakar Partili siyasetçinin 2019’daki parti kurultayında ‘kendisini avuçladığını’ söyledi.

New Statesman dergisinde çalışan Rea, tweetinde, ‘Hiçbirimizin katlanmak zorunda olmadığı bir şeyi, hele de başbakanın babasından geliyorsa, kamuoyuna duyurduğu için Caroline Nokes’a minnettarım’ dedi.

‘O zaman bir şey yapmadığım için utanıyorum’

Nokes, iddiasını, dün gece Sky News’daki çeşitli partilerden kadın milletvekillerinin kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğini tartıştığı programda dile getirdi.

Kadın vekil, daha sonra 2010’da kazanacağı Romsey ve Southampton North koltuğuna olası adayken başına geleni şöyle anlattı: ‘Gerçekten önemli bir adamı hatırlıyorum, o sırada Muhafazakar Parti’nin Devon/Teignbridge adayıydı, elinden geldiğince sert şekilde arkama tokat atıp ‘oh, Romsey, çok güzel bir koltuğun var’ dediğini hatırlıyorum.’

Tacizcinin kim olduğu sorulduğunda, “Stanley Johnson bunu bana 2005 seçimlerinden önce yaptı” yanıtını veren Nokes, ‘Hiçbir şey yapmadım ve bundan utanıyorum… şimdi olsa muhtemelen yapardım’ diye ekledi.

Sky News’un iddiayla ilgili soru sorduğu Stanley Johnson, ‘Caroline Nokes’u hiçbir şekilde hatırlamıyorum, ama buyrun, iyi şanslar ve teşekkürler’ dedi. Başbakanlık Sözcüsü, ‘tek tek bireylerle ilgili tartışmalara girmediklerini, Stanley Johnson ile ilgili açıklama yapmayacaklarını’ söyledi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle