• Ana Sayfa
  • Haber
  • 50+1 Tartışmaları Sürerken… Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile Görüştü

50+1 Tartışmaları Sürerken… Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile Görüştü

 50+1 Tartışmaları Sürerken… Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile Görüştü
Okunuyor 50+1 Tartışmaları Sürerken… Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile Görüştü

Siyasette son günlerde cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartı tartışılıyor. Karamollaoğlu’nun, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmasının ardından Bahçeli ‘Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1’dir’ çıkışını yapmıştı. Yaşananların ardından Erdoğan ile Bahçeli, Saray’da görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli’yi saat 14.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşme 45 dakika sürdü.

Saat 14.10’da başlayan görüşme öncesi iki lider Türk Dünyası Haritası ile birlikte poz verdi

Bahçeli kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk dünyası haritası hediye etti.

50+1 tartışmaları

Siyasette son günlerde cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartı tartışılıyor.

MHP lideri Bahçeli de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1’dir. Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir şekildir. Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Yüzde 50+1 oyu eleştirenleri anlayışla karşılamamız, bunu felaket olarak yorumlayan karamsarları makul bulmamız abesle iştigaldir’ demişti.

Erdoğan ise bugünkü grup toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada 50+1 tartışmasına ilişkin, ‘Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur’ ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle