• Ana Sayfa
  • Haber
  • AKP’de ‘Soros’ Kavgası: Mehmet Uçum’dan Şamil Tayyar’a Yanıt Geldi

AKP’de ‘Soros’ Kavgası: Mehmet Uçum’dan Şamil Tayyar’a Yanıt Geldi

 AKP’de ‘Soros’ Kavgası: Mehmet Uçum’dan Şamil Tayyar’a Yanıt Geldi
Okunuyor AKP’de ‘Soros’ Kavgası: Mehmet Uçum’dan Şamil Tayyar’a Yanıt Geldi

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, yüzde 50+1 tartışmalarıyla ilgili olarak ‘AKP içindeki Sorosçuların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tuzak kurduğunu ileri sürmüştü. Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Anayasa değişikliğini hazırlayan ekipte yer alan Mehmet Uçum’dan sert yanıt geldi. 

Kamuoyu anketlerinin AKP’nin oylarında erime olduğunu göstermesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde ‘Mahsurlu olduğunu anladık’ demesinin ardından yüzde 50+1 tartışması siyasetin gündemine oturdu. 

AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar,  Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 50+1 uygulamasının Cumhurbaşkanı’na ve sisteme kurulan bir tuzak olduğunu iddia etmişti. Tayyar, Odatv’ye yaptığı açıklamada da, ’50 + 1 Türkiye’nin gerçeği değil. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Başkanlık sistemi en iyi Amerika’da uygulanıyor. Orada Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanan Başkanlığı da alınıyor. Bunun olması gerek’ ifadelerini kullanmıştı.

Tayyar paylaşımında, tuzak kuranlar olarak bahsettiği kişilerin ise “Soros ve ekibinin AKP içindeki uzantıları” olduğunu söylemişti.

Uçum’dan yanıt geldi

Tayyar’ın ‘AKP içindeki Sorosçular’ ifadesiyle Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Anayasa değişikliğini hazırlayan ekibin içinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum’u işaret ettiği öne sürülmüştü.

Mehmet Uçum’dan hakkındaki iddialara yanıt geldi. Uçum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke karşıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez’ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle