‘Mavi Marmara’ Gemisi İcradan Satışa Çıkarıldı

 ‘Mavi Marmara’ Gemisi İcradan Satışa Çıkarıldı
Okunuyor ‘Mavi Marmara’ Gemisi İcradan Satışa Çıkarıldı

Filistin’e insanı yardım götürürken İsrail askerlerince 2010 yılında saldırıya uğrayan, ‘Mavi Marmara’ gemisi, Anadolu 3’üncü İcra Dairesi’nce 3 milyon 888 bin liradan satışa çıkarıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre İstanbul Anadolu 3. İcra Dairesi’nce yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığa ait 93 metre boyunda, 15.80 metre enindeki eski adı ‘Mavi Marmara’ olan ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin 3 milyon 888 bin liradan açık artırmaya konulduğu duyuruldu. 

Geminin şerh kaydında ipotek ve haciz olması nedeniyle satışa çıkarıldığı öğrenildi. Geminin Somali’nin Başkenti Mogadişu Limanı’nda bulunduğu belirtilen ilanda, sigorta değerinin ise 2 milyon dolar olduğu yer aldı. Geminin seyir, haberleşme ve can emniyet koruma gibi diğer ekipmanlarının faal halde olduğu belirtilen ilanda, geminin geçen Ağustos’ta Somali’de deniz haydutları tarafından saldırıya uğradığı da kaydedildi.

Türkiye’ye getirme masrafı 320 bin dolar

İlanda gemiyle ilgili şu bilgilere yer verildi: ‘Gemide silahlı muhafızlar bulunmasına ve karşılık verilmesine rağmen saldırının hem füze hem de mermi atılmak suretiyle devam ettiği, en nihayetinde askeri muhafız gemilerinin yetişmesi ile saldırı sona ermiştir. Bu sebeple satışa konu gemide saldırıya dair izler mevcuttur. Geminin fiziksel kondisyonunun orta derece olduğu, yakıt ikmali, kumanya ikmali yapılması sertifikalarının yenilenmesi ve personel ile donatılması durumunda kendi imkanları ile seyir yapılabilecektir.’

İlanda geminin Türkiye’ye getirilme masrafının 320 bin 220 dolar olduğu da belirtildi. ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin ilk ihalesi önümüzdeki günlerde Anadolu Adalet Sarayı’nda yapılacak.

Ne olmuştu?

İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği ve Filistin’e insanı yardım taşıyan 6 gemiye 31 Mayıs 2010’da İsrail Savunma Kuvvetleri saldırmıştı. 800 yolcusu bulunan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda 10 kişi vefat ederken 60 kişi de ağır yaralanmıştı. İsrail olaydan yaklaşık 6 yıl sonra saldırıda ölenlerin ailelerine 20 milyon dolar ödedi. Mavi Marmara daha sonra ‘Anatolian’ ismini almış ve yük gemisi olarak faaliyet sürdürmeye devam etmişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle