• Ana Sayfa
  • Haber
  • Muhalefet ve Soylu Arasında ’10 Bin Dolar’ Tartışması: ‘O Parayı Alan Siyasetçiyi Söylerim…’

Muhalefet ve Soylu Arasında ’10 Bin Dolar’ Tartışması: ‘O Parayı Alan Siyasetçiyi Söylerim…’

 Muhalefet ve Soylu Arasında ’10 Bin Dolar’ Tartışması: ‘O Parayı Alan Siyasetçiyi Söylerim…’
Okunuyor Muhalefet ve Soylu Arasında ’10 Bin Dolar’ Tartışması: ‘O Parayı Alan Siyasetçiyi Söylerim…’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu terörle mücadeleye ilişkin bilgi verirken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un gülmesine tepki gösterdi. Bakan Soylu, ‘Ben gülmüyorum, ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Terörle mücadele yapmamız hoşuna gitmiyor, PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda terörle mücadeleye ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan Soylu, Bitlis Sarpkayalar’da Eren Kış-7 Operasyonu’nun başlatıldığını vurgulayarak şunları söyledi:  

‘Geçmişteki acı ve kayıplarımız bize büyük tecrübe kazandırmıştır. Terör eylemleri sayısı 2.817’den, yüzde 90’ı sınır ötesi tacizleri, bir kısmı da masum sivil insanları hedef alan, 135 sayısına inmiştir. Allah’a hamdolsun, şehirlerimizde huzur vardır. PKK, kilitlenmiştir. PKK bu yıl 5 tanesi de yurtdışından 48 kişiyi örgüte katmışken , son beş yılda 1.043’ü ikna olmak üzere, 2.072 örgüt mensubu teslim olmuştur. Türkiye’deki toplam terörist sayısı 180’in altına düşmüştür’ dedi. Bakan Soylu, ‘PKK kilitlenmiştir. Kato’dan Cudi’ye, Gabar’a kadar; Şenyayla’dan Cehennem Deresi ve Kutu Deresi’ne Kazan Vadisi’ne kadar; Çemçemadur’dan Sehi Ormanlarına, Tendürek’e kadar, terör örgütünün bütün kampları tarumar edilmiştir’

“PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi?”

Bakan Soylu konuşması sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a tepki göstererek ‘Ben gülmüyorum, ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Sürekli oradan gülmeyin, densiz. Ben terörle mücadelenin nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyorum. El sallama, parmak sallama! Terörle mücadele yapmamız hoşuna gitmiyor, PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun. PKK’ya her evden oy istediniz, unuttuğumuzu mu zannediyorsunuz? Sizin Genel Başkanınız istedi’ dedi.

Tartışmanın büyümesi nedeniyle oturuma ara verildi

İkinci gerginlik: “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız”

Bu tartışmanın ardından komisyon başkanı toplantıya ara verdi.  Komisyonda görüşme tekrar başladı. Bakan Soylu tekrar komisyona döndü.

Komisyonda ikinci tartışma yaşandı. Muhalefet, Bakan Soylu’ya, “Sen önce Sedat Peker’in iddialarına yanıt ver” dedi. Bakan Soylu, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız” diyerek yanıt verdi.

Uyuşturucu operasyonlardan bahsedilirken muhalefet sıralarından yine sesler yükseldi. Bakan Soylu, “Şimdi size kimin uyuşturucu kullandığını söylerim” ifadesini kullandı.  Muhalefet Komisyon Başkanı Yılmaz’a, taraf tuttuğunu söylendi.

Bakan Soylu ‘evlat nöbetindeki’ 33 annenin evlatlarına kavuştuğunu söyledi, HDP’liler Soylu’ya “Yalan söylüyorsunuz. Cumartesi Anneleri için ne yaptınız?” diye sordu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle