• Ana Sayfa
  • Haber
  • Uğur Şahin: Kovid Aşılarımızın Etkisi 4. Aydan İtibaren Azalıyor

Uğur Şahin: Kovid Aşılarımızın Etkisi 4. Aydan İtibaren Azalıyor

 Uğur Şahin: Kovid Aşılarımızın Etkisi 4. Aydan İtibaren Azalıyor
Okunuyor Uğur Şahin: Kovid Aşılarımızın Etkisi 4. Aydan İtibaren Azalıyor

Prof. Dr. Uğur Şahin, yaptığı açıklamada üçüncü doz aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden artıracağını ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha etkili olmasını beklediğini söyledi. Şahin yılda bir kez aşı olmanın yeterli olabileceğini de ifade etti.

BioNTech şirketinin kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, bundan böyle koronavirüs salgınına karşı yılda bir kez aşılanmanın gerekli korumayı sağlayabileceğini ifade etti.

Şahin, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, bugünlerde başlanan üçüncü aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden yükselteceğini ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha uzun süre etkili olmasını beklediğini belirtti

“Dördüncü aydan itibaren etki azalıyor”

Kendi şirketi BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuğunun, aşı vurulduktan dört ay sonra azalmaya başladığını vurgulayan Uğur Şahin buna rağmen, kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre aşının, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu ifade etti.

DW Türkçe’deki habere göre Prof. Şahin röportajında, hatırlatma aşılarının yapılmasını da tavsiye ederek, ‘Booster (hatırlatma) aşısı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller’ dedi. Şahin, bunun da zorlu geçmesi beklenen kış mevsiminde pandemiyle mücadeleye katkı sağlayacağını dile getirdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle