Türk Lirası Haftaya Değer Kaybıyla Başladı

 Türk Lirası Haftaya Değer Kaybıyla Başladı
Okunuyor Türk Lirası Haftaya Değer Kaybıyla Başladı

Küresel piyasalarda ‘Omicron’ varyantının yarattığı panik havası bir miktar dağılırken Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve yüksek oynaklık devam ediyor.

Küresel piyasalarda koronavirüsün yeni Omicron varyantının yarattığı kaygılar nedeniyle Cuma günü görülen oynaklık bugün azalırken, TL’de ise faiz indirim süreciyle başlayan değer kaybı trendi devam ediyor.

Yeni haftanın ilk saatlerinde sakin seyreden Türk Lirası, piyasaların açılışına doğru yeniden hareketlendi.  Son 14 işlem gününün 13’ünde değer yitiren TL, Cuma günü akşamı dolar karşısında 12,40′a yakın seviyelerden işlem görürken yeni haftaya 12,50′nin hafif üzerinde başlamasının ardından likiditenin düşük olduğu piyasada yüzde 4’ün üzerinde kayıpla 12,85’e kadar yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, düşük faiz politikası içi ‘bu sefer kararlıyız’ dedi. Bu açıklama, iktisatçıların bilinen ekonomi gerçeklerine aykırı bulduğu cari fazla hedefleyen ve TL’de sert değer kayıpları getiren mevcut politikanın devam edeceği anlamına geliyor.

Enflasyonun yüzde 20’den yüzde 30’lara çıkması bekleniyor

Ekonomistler bu politika çerçevesinde enflasyonun birkaç ay içinde mevcut yüzde 20’lerden yüzde 30′a doğru yükselmesini beklerken, mevcut para politikası TCMB’nin yüzde 15 seviyesindeki politika faiziyle TL’nin reel getirisinin -yüzde 15 ile tarihte görülmemiş kadar düşük seviyelere gerileyeceği anlamına geliyor. İktisatçıların neredeyse tamamı bunun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyorlar.

Dünya

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle