• Ana Sayfa
  • Haber
  • Suriyeli İş İnsanı Mahmut Osman’ın ‘Türkiye’de İşsizlik Yok, İş Beğenmezlik Var’ Sözlerine Tepki Yağdı!

Suriyeli İş İnsanı Mahmut Osman’ın ‘Türkiye’de İşsizlik Yok, İş Beğenmezlik Var’ Sözlerine Tepki Yağdı!

 Suriyeli İş İnsanı Mahmut Osman’ın ‘Türkiye’de İşsizlik Yok, İş Beğenmezlik Var’ Sözlerine Tepki Yağdı!
Okunuyor Suriyeli İş İnsanı Mahmut Osman’ın ‘Türkiye’de İşsizlik Yok, İş Beğenmezlik Var’ Sözlerine Tepki Yağdı!

Suriye Uluslararası İş Derneği Başkanı Mahmut Osman, ‘Suriyeli girişimciler Türkiye’de ne yapıyorlar? Ne hissediyorlar?’ başlıklı yaptığı konuşmada birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendisinin ‘Türkiye’de işsizlik yok. İş beğenmezlik var. Biz parayla ilan veriyoruz, her yere ilan veriyoruz nitelikli, yetişmiş eleman bulamıyoruz. Yok…’ ve ‘Dönerler mi o başka ama gönderebilirler mi hayır gönderemezler. Güçleri varsa göndersinler bakalım. Karşılarında çok ciddi bir Türk iş adamı,  Türk insanı duracaktır.’ gibi çıkışları ise sosyal medyada gündem oldu. Detaylar aşağıda…????

Kaynak ve fotoğraf kaynağı: Independent Türkçe

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın ‘Göçün Ekonomi Politiği’ konulu toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşti.

Toplantıya özel konuk olarak davet edilen Türkiye merkezli Suriye Uluslararası İş Derneği Başkanı Mahmut Osman, ‘Suriyeli girişimciler Türkiye’de ne yapıyorlar? Ne hissediyorlar?’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmada kendisinine yönlendirilen ‘Bazı Türk iş insanları şöyle bir iddiada bulunuyor: Türkiye’de şu an yabancı işçiler olmazsa üretim çöker çünkü bizim insanlarımız iş beğenmiyor, üretimi yabancı işçiler ayakta tutuyor. Sizin böyle bir gözleminiz var mı?’ sorusuna ise çarpıcı bir yanıt verdi Osman.

“Türk iş piyasasında yaklaşık 30 seneden fazla tecrübem var. Gerçekten de Türkiye’de bu gerçeği kimse görmek istemiyor.”

“Türkiye’de işsizlik yok. İş beğenmezlik var. Biz parayla ilan veriyoruz, her yere ilan veriyoruz nitelikli, yetişmiş eleman bulamıyoruz. Yok…”

“Türk de yok yabancı da yok. Ha kim var? İşini daha iyi konuma yükseltmek isteyen, daha iyi şartlarda iş arayanlar geliyor. Ama ‘ben işsizim, işsiz kaldım’ diyen Türkiye’de şu anda ne yabancı ne Türk var. Varsa bana gelsin. Adam gidiyor İŞKUR’a kayıt yaptırıyor sonra iş teklifi gelince şu şöyledir bu böyledir diyerek beğenmiyor. Hele hele iyi yetişmiş elemansa usta, tezgahtar konumundaysa bunlar yok. Gerçekten yok. Yabancı da yok, Türk de yok.”

“Türkiye siyasetinde çok sık konu oluyor. Bazı muhalefet partileri iktidara gelmeleri halinde Suriyelileri kendi rızalarıyla ülkelerine göndereceklerini söylüyor. Suriye ile barışılsa bile Suriyeliler döner mi?”

“Dönerler mi o başka ama gönderebilirler mi hayır gönderemezler. Güçleri varsa göndersinler bakalım. Karşılarında çok ciddi bir Türk iş adamı, Türk insanı duracaktır.”

“Kardeşim sen benim işimi bozuyorsun, nereye gönderiyorsun, kimi gönderiyorsun? Kamplarda kalan birileri varsa belki onları gönderebilirler normal ama iş yapan, şu an iş pozisyonda mimar olsun, mobilyacı olsun bilhassa ara elaman dediğimiz usta konumunda olan insanlara gelecek iktidar baskı yapmaya kalkarsa karşılarında Türk iş insanlarını bulacaktır.”

Kendisinin bu sözleri ise sosyal medyada gündem oldu. ????

twitter.com

Galiba öyleymiş…

twitter.com

İğneyi biraz da kendimize batıralım…

twitter.com

????

twitter.com

Dinliyoruz.

twitter.com

Birtakım damarlarımız çatladı, ondandır.

twitter.com

????

twitter.com

Modern kölelik.????

twitter.com

Çok afedersiniz, ben buna bir miktar güldüm.????

twitter.com

Sefalet demeyelim de ekonomik anlamda kişinin kendisine yetememesi diyelim.????

twitter.com

Bu arada iş beğenmemek yanlış bir şey mi? Ben o kısmı sorguladım daha çok.

twitter.com

Siz ne diyorsunuz bu işe?

twitter.com

Haydi yorumlara!

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle