• Ana Sayfa
  • Haber
  • İstanbul’un Taksi Sorununa Sayıştay El Attı: Plakalar Süresiz Verilemez

İstanbul’un Taksi Sorununa Sayıştay El Attı: Plakalar Süresiz Verilemez

 İstanbul’un Taksi Sorununa Sayıştay El Attı: Plakalar Süresiz Verilemez
Okunuyor İstanbul’un Taksi Sorununa Sayıştay El Attı: Plakalar Süresiz Verilemez

Sayıştay’dan İstanbul’un en çok tartışılan konusu olan taksilerle ilgili çok dikkat çekici bir uyarı geldi. Bir kamu hakkının süresiz şekilde üçüncü kişilere devredilmesini hukuka uygun bulmayan Sayıştay, taksi plakalarının geçim kaynağı şoförlük mesleği olanlara; süresi ve şartları belirtilmek suretiyle ihale edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, İstanbul’un kangrene dönen taksi sorununu çözmek yeni İBB yönetiminin getirmek istediği yeni taksi sistemine ilişkin teklif, UKOME’de 11 kez reddedildi. Tartışmalara neden olan taksi sistemi ile ilgili Sayıştay’ın 2020 yılı İBB Denetim Raporu’nda da dikkat çeken tespitler yer aldı. Sayıştay, İBB tarafından geçmiş dönemlerde tahsis edilen ve halen kullanılan taksi ve dolmuş plakalarının mevzuata aykırı biçimde süresiz bir hak olarak kullanıldığını tespit etti.

‘Süresiz işlem yapılamaz’

Mevzuata göre toplu ulaşım ve yolcu taşıma hizmetlerinde yetkili olan belediyenin; bu hizmetlerin üçüncü kişilere gördürülmesini ihale yapılmaksızın doğrudan meclis, encümen veya belediye başkanı kararıyla yapmasının ya da kendisine ait imtiyazı süre belirtilmeksizin devrederek gerçekleştirmesinin ihaleyle olsa dahi süresiz satış şeklinde işlem yapmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Taksi plakaları ihale kanununa aykırı

Mevzuatına göre, taksi plakalarının geçim kaynağı şoförlük mesleği olanlara süresi ve şartları belirtilmek suretiyle ihale edilmesi gerektiğinin altı çizildi. İstanbul sınırları içinde İl Trafik Komisyonu tarafından verilen taksi ve dolmuş plakalarında hak sahipliği için herhangi bir süre belirtilmediğine vurgu yapıldı. Süre belirtilmeksizin yapılan plaka tahsislerinin 10553 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na ve yürürlükte olan Devlet İhale Kanunu’na uygun yapılmadığı da belirlendi.

Raporda,  taksi veya dolmuş ile yolcu taşıma faaliyetinde bulunulması için belirlenen plakalara izin veya ruhsat verilmesi işleminin yasalar çerçevesinde süresi belirlenmiş ihalelerle yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Kanuna göre 10 yılla sınırlı

İBB, Sayıştay’ın bu tespiti karşısında verdiği yanıtta önceki yıllarda söz konusu plakaların tahdit altına alındığı kaydetti.  2004 yılında çıkan Büyükşehir Belediyesi Kanunu sonrası bu toplu ulaşım araçları ile ilgili kayıtların, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belediyeye devredilirken plakaların süreli verilmesi veya ihale şartları ile ilgili bir hüküm bulunmadığı aktarıldı.

Sayıştay bu yanıt üzerine devir sırasında ihale ilgili bir şart koşulmasa da taksi plakalarının verilmesine dayanak olan Bakanlar Kurulu kararında süre hususunun bulunduğunu, yasaya göre imtiyaz olarak verilen haklarda dahi maksimum sürenin 49 yıl olduğunu belirtti. 1983’ten beri yürürlükte bulunan ve kamu haklarının kiralanmasına veya satılmasına dair temel mevzuat olan Devlet İhale Kanunu’na göre kiralamalarda sürenin 10 yıl ile sınırlı olduğu vurgulandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle