• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yakında Doktor Bulamayabiliriz! Birer Birer İstifa Eden Doktorlar Sosyal Medyanın Gündeminde

Yakında Doktor Bulamayabiliriz! Birer Birer İstifa Eden Doktorlar Sosyal Medyanın Gündeminde

 Yakında Doktor Bulamayabiliriz! Birer Birer İstifa Eden Doktorlar Sosyal Medyanın Gündeminde
Okunuyor Yakında Doktor Bulamayabiliriz! Birer Birer İstifa Eden Doktorlar Sosyal Medyanın Gündeminde

Çalışma koşulları, iş yükü ve ekonomik sıkıntılara isyan eden doktorlar Twitter’da #HekimlerİstifaEdiyor etiketiyle kampanya başlattı. Doktorların şikayetlerini dile getirdiği etiket altında dünden bu yana 150 bine yakın paylaşım yapıldı. Peki doktorların talepleri neler?

Uzun nöbetler, düşük ücret ve yaşanan şiddet olayları nedeniyle kamudan istifa eden hekimlerin sayısı her geçen gün artıyor.

20 ayda 9 bin istifa

Geçtiğimiz haftalarda istifalara ilişkin bir açıklama yapan Manisa Talip Odası Başkanı Şahut Duran, salgının başından bu yana geçen 20 ayda, Türkiye genelinde 9 bin hekimin istifa ettiğini söylemişti.

  • ‘Hekimler salgının iyice ağırlaştırdığı çalışma koşulları, aşındırılan özlük hakları, emek karşılıksız çalışma ve hâlâ devam eden sağlıkta şiddet nedeniyle istifa ve göç etmekte, emekli olmayı seçmektedir.

  • Son 20 ayda Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmaktayken istifa eden hekim sayısı 9 bin kişiyi bulmaktadır, buna henüz asistan olduğu halde istifa edenler de dâhildir. Önceki dönemle karşılaştırınca yüzde 20’lik bir artış söz konusudur.’

DW Türkçe, Türkiye’yi bırakıp Almanya’ya giden doktorlarla konuştu, bu kararlarının nedenlerini sordu. Türk doktorlar, verdikleri yanıtlarda çalışma koşullarına ve güvenlik endişelerinin olmayışına dikkat çekti. ????

Twitter’da iki gündür süren kampanyaya katılan doktorlar, şikayet ve beklentilerini bir kez daha paylaştı ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle