• Ana Sayfa
  • Haber
  • Taliban Tarafından Bütün Hakları Ellerinden Alınan Afgan Kadınlarının Ünlü İsimlere Gönderdiği Mektuplar

Taliban Tarafından Bütün Hakları Ellerinden Alınan Afgan Kadınlarının Ünlü İsimlere Gönderdiği Mektuplar

 Taliban Tarafından Bütün Hakları Ellerinden Alınan Afgan Kadınlarının Ünlü İsimlere Gönderdiği Mektuplar
Okunuyor Taliban Tarafından Bütün Hakları Ellerinden Alınan Afgan Kadınlarının Ünlü İsimlere Gönderdiği Mektuplar

BBC, kadınların kazanımlarını tehdit eden Taliban’ın ardından hakları ve özgürlükleri ellerinden alınan Afgan kadınlarının Nobel ödüllü eğitim aktivisti Malala Yousafzai, moda ikonu Halima Aden ve Amerikalı futbol yıldızı Megan Rapinoe gibi ünlülerle yazışmalarını yayınladı. 

BBC: Afgan kadınlardan mektuplar: ‘Umarım dünya bizi unutmaz’

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-d…

15 Ağustos günü Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçiren ve Afgan halkının kaderinin ellerinde olduğu Taliban’ın zaferinin ardından tehdit altında hisseden ve eski karanlık günlerin yeniden yaşanacağını düşünen vatandaşlar korku ve paniğin hakim olduğu Afganistan’ı terk etmeye başlamıştı.

Terk edenler kadar şanslı olmayan özellikle kadınlar ve çocukların hayatlarından bütün dünya endişe duymaya başlamıştı. Her ne kadar Taliban lideri, kadınların yaşamlarıyla ilgili “ılımlı” mesajlar verse de ilerleyen günlerde hep birlikte kadınların ve kız çocuklarının kazanımlarının tehdit altında olduğunu gördük.

Yaşamlarının bir gecede nasıl değiştiğini, nasıl çaresiz hissettiklerini de Afgan kadınların Nobel ödüllü eğitim aktivisti Malala Yousafzai, moda ikonu Halima Aden ve Amerikalı futbol yıldızı Megan Rapinoe gibi ünlülere gönderdikleri mektuplarla bir kere daha gördük.

Biz de BBC aracılığıyla bu mektupları sizlerle paylaşmak istedik.

17 yaşındaki öğrenci Rohila, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından eğitimi yarıda kalan binlerde kız çocuğundan sadece biri. Duygularını ve yaşadıklarını kız çocuklarının okuması için sesini yükselttikten sonra silahlı Taliban üyeleri tarafından başından vurulan Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yousafzai ile paylaştı.

Sevgili Malala,

Her sabah ‘okula geç kaldım’ diye uyanıyorum ama sonra okulumun kapalı olduğunu hatırlayıp üzülüyorum. Tuktuk (bir ulaşım aracı) erkek kardeşlerimi alıp götürürken, ben geride kalıyorum.

Yakınımdaki okulların açıldığını, arkadaşlarım ve öğretmenlerimle görüşebileceğimi duymak umuduyla haberleri izliyorum. Sırf kadın olduğumuz için en temel eğitim hakkından yoksun kalmamıza öyle üzülüyorum ki…

Eski kadın öğretmenlerimi merak ediyorum. Ailelerinin tek geçim kaynağı onlar ve aylardır bir maaş almadılar.

Kendi kendime bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama öğretmen olmayınca çok zor. Laboratuvarda deney yapmayı ve bir zamanlar olduğu gibi hitabet yarışmalarına katılmayı özlüyorum.

Çocukken babam bendeki öğrenme merakını geliştirmek için İngilizce çizgi romanlar getirir ya da televizyonda bilim programları izlettirirdi.

Umarım dünya bizi unutmaz ve yıllarca süren çabalarımızın heba olmasına izin vermez. Umarım bizi savunur ve Afganistan’da kız çocukları ve kadınların haklarına kavuşmalarına yardım ederler.

Futbolcu olan Sahar da Amerikalı futbol yıldızı Megan Rapinoe ile mektuplaştı.

Sevgili Megan,

Ben büyük hayalleri olan bir Afgan futbolcuyum. Taliban gelince her şey durdu, çünkü hepimiz biliyorduk ki değişmemişlerdi ve artık özgür olamayacaktık. (Taliban’ın daha önce iktidarda olduğu 1996 – 2001 yılları arasında kadınların spor yapması yasaklanmıştı.)

Futbol benim için sadece bir spor değil, bir tutku. Oynadığım üç yıl boyunca, taktikler ve hareketler hakkında pek çok şey öğrendim. Futbol ailemiz, yani arkadaşlarım ve antrenörlerim büyük bir takımdı. Taliban Kabil’i kontrol altına alınca, oynamaya son vermek zorunda kaldım ve çok üzüldüm. Formama, futbol ayakkabılarıma ve topa bakınca bile ağlıyordum. Kendi kendime hep ‘bütün bu gençlerin umutları ve düşlerine ne olacak’ diye soruyordum.

Hep Taliban’ın bana ve aileme saldıracağı korkusu içindeydim. Bu gece iyi uyusam bile, uyanabilecek miyim diyordum. Bazen korkunç gürültüler ve silah sesleri duyuyorduk.

Afganistan’da kalan kadın futbolcular için endişe ediyorum. Dünya, Afganistan’daki kadın sporcuların tehlikede olduğunu bilmeli. Lütfen onlara yardım edin.

Ailemin benimle gurur duyması için eğitimime devam etmek istiyorum. Gelecek için bir sürü umudum ve hayallerim var. Başarılı olayım ki, kimse kızlar futbol oynayamaz demesin.

Giyinme hakkını kaybettiğini söyleyen üniversite eğitmeni Aliya Kazimi, başörtüsü takan ilk süper modeli ve kadın hakları savunucusu Halima Aden’e yazdı.

Sevgili __Halima,

Farklı renkleri görmek beni hep mutlu etse de siyahı daha çok severdim – ta ki siyah giymeye mahkum edilene kadar. Bir düşünsene, kıyafetinin boyuna ya da rengine karar veremesen ne hissederdin? Kendini bağımsız göremezdin.

Konu sadece eteğimizin boyu değil, bu noktaya gelinceye kadar feda ettiğimiz hayatlar ve uğrunda mücadele ettiğimiz haklar.

Özgürlük mücadelesine devam ederken, nasıl giyineceğimize karar vermek sahip olduğumuz en temel hak. Başörtüsüne karşı değilim, başörtüsünü seviyorum, ama açılmanın da kapanmanın da dayatılmasına karşıyım.

Giyim tercihi hakkı olmaması, Afganistan’daki kadınların yaşadıklarının sadece ufak bir parçası. Bugünlerde Afganistan’da herkes ölüm kalım savaşı veriyor, ekmek alabilmek için kızlarını satanlar var. Sana bunları yazarken, halkım ve vatanım için kalbim sıkışıyor.

Burada ABD’de, güvende olduğumu bilmeme rağmen, ruhum kahroluyor. Kalbim Afganistan için, Afgan halkı için ve ailem için çarpıyor.

Aliya, Taliban’ın ardından gardrobunun nasıl değiştiğini de paylaştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle