• Ana Sayfa
  • Sinema
  • 15 Farklı Ülkeden İzleyenleri Kendine Hayran Bıraktıran 15 Farklı Dizi

15 Farklı Ülkeden İzleyenleri Kendine Hayran Bıraktıran 15 Farklı Dizi

 15 Farklı Ülkeden İzleyenleri Kendine Hayran Bıraktıran 15 Farklı Dizi
Okunuyor 15 Farklı Ülkeden İzleyenleri Kendine Hayran Bıraktıran 15 Farklı Dizi

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanlar ele aldıkları konuları kendine has bir anlatıyla sunabiliyorlar. Bu anlatıların birçoğunun yansımasını ise o ülkelerin film ve dizilerinde görme fırsatını yakalayabiliyoruz. 

Gerek geçmiş gerek şimdi gerekse gelecek zamanlardaki yaşantılara dokunan ve içerisinde birçok duygu ve düşünceyi barındıran diziler farklı ülkelerden olsa da çoğu zaman birçok insanda aynı duyguların oluşmasını sağlayarak kendine hayran bırakıp ekranlara kilitlenmemizi sağlıyorlar. 

İşte o on beş farklı ülkeden izleyenleri kendine mest ettiren on beş farklı dizi! ????

1. Japonya- Alice In Borderland

IMDb: 7.6

2020 yapımı olan Alice In Borderland, Ryohei Arisu ve iki arkadaşının buluştukları sıradan bir günde kendilerini aniden bir oyunda bulmalarını konu almaktadır. Oyun gerçek manada tam bir hayatta kalma mücadelesi olduğundan yaşamak için oyunları oynamanız şart! 

Aslında biraz da oynamadıklarında ne olacağını öğrenen oyuncuların hayatta kalma çabasını izliyoruz da diyebiliriz…

2. Rusya- Ekaterina

IMDb: 8.1

2014 yılında yayınlanmış olan Ekaterina dizisi, Çariçe II. Katerina veya Büyük Katerina olarak da bilinen Rus İmparatoriçesi II. Ekaterina’nın otuz dört yıllık iktidara sahip olmadan önce tahta ne gibi yollarla ve nasıl çıktığını anlatan bir dizidir.

3. İspanya- La casa de papel

IMDb: 8.2

2017- 2021 yayınlanan dizi, İspanya Kraliyet Darphanesini ve İspanya Merkez Bankasını soymak isteyen ‘Profesör’ adlı bir kişinin liderliğinde olan ekibin amaca ulaşırken ki yaşadıklarını anlatmaktadır.

4. Güney Kore – Kingdom

IMDb: 8.4

2019 yapımı dizi, Güney Kore’de hüküm süren bir krallığın yaşadığı yozlaşma, açlık gibi türlü felaketlere bir de salgın hastalığın eklenmesiyle birlikte halkını salgından kurtarmaya çalışan bir prensin savaşını konu almaktadır.

5. Norveç – Skam

IMDb: 8.6

2015- 2017 yılları arasında yayınlanmış olan Skam dizisi, lise çağında olan gençlerin sosyal hayatlarını anlatmanın yanında bir yandan da bireysel olarak yaşadıkları ruhsal ve fiziksel problemleri ele almaktadır.

6. İsveç ve Danimarka ortak yapımı – Bron/Broen

IMDb: 8.6

2011- 2018 yapımı dizi, Danimarka ve İsveç ülkeleri arasında yer alan ve iki ülkeyi birbirine bağlayan bir köprü üzerinde bulunan cesetle birlikte gelişen olayları konu edinmektedir. Bulunan cesetle birlikte harekete geçen iki ülkenin de polis teşkilatının katili bulmaya çabalarken neler yaşadığını ele almaktadır.

7. İtalya – Gomorrah

IMDb: 8.7

2014- 2021 arasında yayınlanmış olan Gomorrah, Roberto Saviano’nun ‘Gomorra: Kan ve Suç İmparatorluğu’ adlı kitabından yola çıkılarak senaryolaştırılmıştır. Napolili bir suç örgütünün liderinin sağ kolu olan Ciro’nun gözünden mafya çevresinde yaşanan olaylar anlatılmaktadır.

8. Fransa – Le Bureau des légendes

IMDb: 8.7

2015 yapımı olan Le Bureau des légendes, polisiye türünde olan bir dizidir. Fransız istihbarat subayının ‘Ev’ e yani Fransa’ya altı yıllık bir gizli görevden geri dönüşünden sonra gelişen ve normal hayata alışmaya çabalarken ki yaşanan olaylara yer vermektedir.

9. Almanya – Dark

IMDb: 8.8

2017- 2020 yılları arasında yayınlanan ve büyük bir yankı uyandıran Dark, örülü bir hikayenin Winden adındaki kurgusal bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolmasıyla birlikte gelişen birtakım konuların, çözülüşlerin işlendiği bir dizidir.

10. Çin – Lang ya bang (Nirvana Alevler İçinde)

IMDb: 8.9

2015 yapımı dizi, Lin Shu’nun yaşadığı olayları anlatmaktadır. Lin Xie’nin tek çocuğu olan Lin Shu büyük bir savaştan ölü çıkmayan tek kişidir ama yaşadığını bilen kimse yoktur. 

Lin Shu öldüğü bilinen yıllarda Jiang Zuo Kardeşliği’ni kurarak ismini ‘Mei Changsu’ olarak sunmaya başlar ve on iki yılın ardından başkente, orduya yapılan haksızlığı ve yeni bir veliaht ilan etmek için geri dönmesiyle başlayan olayları konu edinmektedir.

11. Pakistan – Humsafar

IMDb: 9.0

2011- 2012 yılları arasında yayınlanan dizi, Khirad adlı bir kızın annesinin ölmeden önce son dileği üzerine dayısının oğluyla evlenmesini konu almaktadır. Tabii bu evliliğe Khirad’ın dayısı dışında kimsenin onayı yoktur ve evlilik sonrası yaşanan olaylar bu dizinin konusunu oluşturmaktadır.

12. Polonya – Dekalog

IMDb: 9.0

1989- 1990 yılları arasında yayınlanan Dekalog, on adet orta metrajlı filmden oluşmuş mini bir dizidir. Tevrat’ta yer alan on emir/ on söz üzerinden yola çıkılarak hazırlanan dizinin her bölümünde on emirden birini çiğneyen insanlara yer vererek o insanların yaşadıklarını anlatılmaya çalışılmıştır.

13. Birleşik Krallık – Sherlock

IMDb: 9.1

2010- 2017 arasında yayınlanan dizi, sosyal hayatında oldukça kusurlu olmasına karşın gizemli olayları çözmede üstüne kimsenin tanınmadığı Sherlock karakterinin tesadüf eseri karşılaştığı Dr. John Watson ile çözümlemeye çalıştığı davaları konu almaktadır.

14. Türkiye – Şahsiyet

IMDb: 9.1

2018 yılında yayınlanan Şahsiyet dizisinin ana karakteri olan Agah Beyoğlu, bir hastalık teşhisi konulana kadar yaşamını İstanbul’un Beyoğlu semtinde sürdüren sıradan bir emekli adliye memurudur. Ancak alzheimer hastası olduğunu öğrenen Agah bey artık dünyaya daha farklı bakmaktadır.

Bunula birlikte yıllardır aklının bir köşesini kurcalayan cinayet planını harekete geçirmeye karar veren Agah beyin başından geçecek olan olaylar silsilesi başlamış olur…

15. Amerika Birleşik Devletleri – The Breaking Bad

IMDb: 9.4

2000- 2013 yılları arasında gösterimde olan dizi, bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Wlter White’ın kendisinin ileri derece akciğer kanseri hastası olduğunu öğrenmesiyle gelişen olayları kapsamaktadır.

Az bir ömrünün kaldığını öğrenen Walter kendisinden sonra ailesinin iyi bir yaşam sürmesi için büyük bir kazanç elde etmenin yolunu ararken ki yaşayacakları hayatını kökünden değiştirecektir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle