• Ana Sayfa
  • Haber
  • Asgari Ücrette Vergi Muafiyeti İki Bakanlığı Karşı Karşıya Getirmiş

Asgari Ücrette Vergi Muafiyeti İki Bakanlığı Karşı Karşıya Getirmiş

 Asgari Ücrette Vergi Muafiyeti İki Bakanlığı Karşı Karşıya Getirmiş
Okunuyor Asgari Ücrette Vergi Muafiyeti İki Bakanlığı Karşı Karşıya Getirmiş

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren kanun teklifinin iki bakanlığı karşı karşıya getirdiğini söyledi. Zeyrek’in bir ‘kaynağına’ dayandırdığı bilgiye göre, söz konusu durum iş bilmezlikten kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz hafta 2022 yılında uygulanacak asgari ücret miktarı açıklandıktan sonra alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ‘Tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmında gelir ve damga vergileri kaldırıldı’ demişti. Bu açıklama nedeniyle tüm işçilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinden vergi alınmayacağına dair bir beklenti oluşmuştu. Ancak öyle olmadığı anlaşıldı. 

AKP’nin sunduğu teklifte sadece asgari ücretle çalışanlardan gelir ve damga vergisi alınmayacak bir düzenleme önerildi.

Düzenlemenin bu şekilde kabul edilmesi halinde işverenlerin tüm çalışanlarını ‘asgari ücretten gösterme’ yoluna gideceği uyarıları yapılıyordu.

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ısrarı sonucu”

Deniz Zeyrek, bugünkü ‘Asgari idi ortalama oldu’ başlıklı yazısında asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren kanun teklifinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı karşı karşıya getirdiğini yazdı. 

Zeyrek’in iddiasına göre, ‘konuya yakın bir kaynak’ Çalışma Bakanlığı’nın bu düzenlemeye karşı çıktığını ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ısrarı sonucunda işin bu hale geldiğini söyledi.

Zeyrek, kaynağının bu durumun ‘iş bilmezlikten’ kaynaklandığını düşündüğünü ifade etse de kendisi buna katılmadığını belirtti.

Zeyrek’e göre bu düzenleme hükümetin yeni modeliyle son derece uyumlu ve hedefi de Türkiye’yi ucuz iş gücü cenneti haline getirmek.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle