Meslek Liselilerin Düşük Maliyetle Ürettiği Yerli Test Kitine ‘Avrupa Talip’

 Meslek Liselilerin Düşük Maliyetle Ürettiği Yerli Test Kitine ‘Avrupa Talip’
Okunuyor Meslek Liselilerin Düşük Maliyetle Ürettiği Yerli Test Kitine ‘Avrupa Talip’

Bursa’da iki meslek lisesinin birlikte tasarımını yapıp montajladıktan sonra kullanıma hazır hale getirdiği ‘BRS-CA’ Covid-19 Hızlı Antijen Test Kiti için Sağlık Bakanlığı’na onay başvurusu yapıldı. Kitlere özellikle Almanya’dan yoğun ilgi olduğu belirtildi.

Detaylar içeriğimizde;

BRS-CA adı verilen test kitinin lansmanı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı.

Kitin kalıp tasarımları Mehmet Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanıyor.

Lisenin kendi ürettiği makine ile hazırlanan kalıp tasarımların montajını ise Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmen ve öğrencileri yapıyor. Sonrasında da paketlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor.

Test kitlerinin maliyeti yalnızca 1 dolar… Piyasadaki eş değerlerinin maliyeti ise “3 dolar seviyesinde”.

3’te 1 maliyetle üretilen kitlerle ilgili Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Gür, “Bunun sebebi okullarımızda kullanılan enjeksiyon cihazlarımız ile kendi yaptığımız kalıplarımız. Her şeyi orijinal ve yerli olarak üretiyoruz. Her şeyi kendimiz ürettiğimiz için maliyetlerimizi minimize ettik. Tükürük hunisi, solüsyon tüpü ve test kasetlerini de kendimiz üretiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Gür, şöyle devam etti: “Çin’de 250 bin dolara üretilen makineyi 60 bin dolara öğretmenlerimiz imal ediyor. Seri makinelerimizle birlikte aylık 10 milyon kapasiteye çıkmayı hedefliyoruz.”

Kitlerin üretimi okulların döner sermayesi üzerinden karşılanacak. Üretim geliri öğrencilere, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na gidecek.

Sağlık Bakanlığı’nın onayını bekleyen kit, 630 gönüllüde denenerek PCR testi ile karşılaştırıldı.

Yüzde 90 doğruluğa sahip olduğu ifade edildi. 5-15 dakika içinde sonuç veren kitin onay almasıyla birlikte Bursa’da diğer okulların da katılımıyla seri üretime geçilecek.

Kite özellikle Almanya’nın yoğun bir ilgisi varmış…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle