• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalarda Takip Edilen Gelişmeler: Faiz İndiriminin Detayları Gelecek

Piyasalarda Takip Edilen Gelişmeler: Faiz İndiriminin Detayları Gelecek

 Piyasalarda Takip Edilen Gelişmeler: Faiz İndiriminin Detayları Gelecek
Okunuyor Piyasalarda Takip Edilen Gelişmeler: Faiz İndiriminin Detayları Gelecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) geçen hafta yapılan Para Politikası Kurulu toplantı özetini yayınlayacak. 100 baz puan faiz indirimi yapılan toplantının metninde faiz indirimlerine devam edilip edilmeyeceğinin sinyalleri aranacak. Finansal İstikrar Komitesi toplantısı hazine Bakanı Nebati’nin başkanlığında toplanacak ve yurt içinde izlenecek gündem maddeleri olacak.

Yurt dışında ABD’den gelecek veriler öne çıkıyor.

Manşette öne çıkanlar

Tüm çalışanların asgari ücretin aylık brüt tutarını aşmayacak şekilde damga ve gelir vergilerinden muaf tutulmasına ilişkin kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, koronavirüs salgının seyrine göre sokağa çıkma kısıtlamasının alınabilecek tedbirler arasında olduğunu ifade etti.

Japonya Kabine Sözcüsü Hirakozu Matsuno, hükümetin Omicron varyantı nedeniyle yeni sınırlamalar uygulamayı düşünmediğini söyledi.

İngiltere’de işletmeler Aralık ayında sona eren 3 ayda karantina tedbirlerinin uygulandığı Şubat-Nisan döneminden bu yana görülen en zayıf büyümeyi yaşadıklarını rapor ettiler.

İngiltere’de araç üretimi koronavirüs salgınının tedarik zincirlerinde yarattığı sorunların üstesinde gelemedi ve son 37 yılın kötü Kasım ayını yaşadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın ABD ve NATO’ya sunduğu ‘güvenlik’ anlaşması taslağının taraflarla 2022 başlarında müzakere edilmeye başlanacağını açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilaç şirketi Pfizer’ın antiviral Covid-19 hapı Paxlovid’e acil kullanım izni verdi.

Yurt içi gündemde ilk sırada Merkez Bankası var

TCMB, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu rakamlarını açıklayacak (10.00).

Finansal İstikrar Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanacak (11.00).

TCMB, 16 Aralık tarihli Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı özetini yayınlayacak (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. Merkez Bankası haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Yurt dışı gündem ABD öncelikli

Almanya ithal ve ihraç fiyatları (10.00), İtalya’da güven endeksleri (12.00) Avrupa’da izlenecek veriler olacak.

ABD’de işsizlik başvuruları, kişisel gelir ve harcamalar (16.30), Michigan Tüketici Güven Endeksi, yeni konut satışları (18.00) ve doğal gaz stokları (18.30) verileri takip edilecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında konuşacak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle