• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kılıçdaroğlu: ‘Dolar ve Euro ile Geçilen Bütün Yolları Kamulaştıracağım’

Kılıçdaroğlu: ‘Dolar ve Euro ile Geçilen Bütün Yolları Kamulaştıracağım’

 Kılıçdaroğlu: ‘Dolar ve Euro ile Geçilen Bütün Yolları Kamulaştıracağım’
Okunuyor Kılıçdaroğlu: ‘Dolar ve Euro ile Geçilen Bütün Yolları Kamulaştıracağım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘O euroyla dolarla geçen bütün yolları kamulaştıracağım. Hepsi Türk lirası olacak’ dedi.

Kılıçdaroğlu, Adana Nakliyatçılar Sitesi’nde kamyon şoförleriyle buluştu. Şoförlerle kahvaltı yapan Kılıçdaroğlu, onların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Bir sorunu çözmek için sorunu yaşayanın dinlenilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Ankara’da masa başında oturup bunun çözülemeyeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ‘Dert sahibi kim? Kamyon şoförü. Çağıracaksın, ‘Kardeşim senin derdin ne’ bir dinleyeceksin, sonra çözüm üreteceksin. Dert sahibi kim? Sanayici. Sanayiciyi çağıracaksın, konuşacaksın. ‘Arkadaş derdin nedir’. Onun üzerine çözeceksin. Bundan emin olmanızı isterim. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur, bütün sorunları çözülebilir’ diye konuştu.

Dış politikada dost devlet olmadığını aktaran Kılıçdaroğlu, ‘Bütün devletler rekabet içindedir. Her devlet gelişmek ister, büyümek ister, daha iyi imkanlara vatandaşının sahip olmasını ister. Devletlerin dış politikadaki görevi budur ama siz ekonominizi getirip yabancı bir ülkenin parasına endekslerseniz bu doğru değildir. Türk lirası yerde sürünemez. Türk lirası bizim itibarımızdır. Adı üstünde Türk lirası. Türk lirası faizini bile getirip dolara endekslerseniz bu olmaz’ ifadesini kullandı.

“Dolar baronlarının dışında kim zengin oldu?”

Devletin akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle yönetilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, ‘Devlet bilgiyle, adaletle, liyakatle yönetilir. Seçtiğiniz adamlar size kaybettiriyor. Yanlış yapıyorlarsa ders vermenin yolu demokrasilerde oydur. ‘Yanlış yapıyorsun, oy vermiyorum’ diyecek. Doğruyu yapıyorsa oy vermeye devam edin, ama yanlış yapıyorsa, başka bir yere sürüklüyorsa Türkiye’yi olmaz’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Bir arkadaşımız ‘Türkiye büyüyor’ dedi. Neresi büyüdü Türkiye’nin ben merak ediyorum’ diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dolar baronlarının dışında kim zengin oldu Allah aşkına ya? ‘Beşli çete’… ‘Ne yapacaksınız?’ diyor bir arkadaşım. Şunu yapacağım, her biriniz emin olun, bir tarafa yazın. O euroyla, dolarla geçen bütün yolları kamulaştıracağım. Hepsi Türk lirası olacak. Kardeşim burası Avrupa Birliği mi avro yapıyorsun? Burası Amerika mı dolar yapıyorsun? Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti kardeşim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’yse o geçtiğin yolun bedelini de Türk lirası olarak ödersin. Dolar artıyor, bu yol geçişi artıyor. Ben biliyorum, sizin kamyonları zorla oralardan geçiriyorlar parayı ödeyesiniz diye, çünkü garanti vermişler. Kimden alacak parayı? Altında Mercedes olan adamdan mı? Hayır. Kamyon şoförü buradan geçeceksin. ‘Geçmezsen yolunu keserim’ diyor. Talimatı kime vermişler? Trafik polisine. Ceza geliyor. Niye gelmesin ki ceza? Adam para kazanıyor. Sizin dayınız var mı, siyasetçi, arkanızda gücünüz var mı? Yok. ‘Efendim kamyonlarıma el koydular, bir türlü alamıyorum’. Alamazsın kardeşim.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle