• Ana Sayfa
  • Haber
  • İlaç Krizi Derinleşiyor: Bulunamayan İlaç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

İlaç Krizi Derinleşiyor: Bulunamayan İlaç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

 İlaç Krizi Derinleşiyor: Bulunamayan İlaç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Okunuyor İlaç Krizi Derinleşiyor: Bulunamayan İlaç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Temini zorlaşan ilaç listesinin başında çocuk ilaçları ve antibiyotiklerin olması, mevsimsel koşulların da etkisiyle mağduriyeti artırıyor.

Ülkede döviz kurunun hızlı yükselişi ve artan enflasyon nedeniyle ilaç krizi yaşanmaya devam ediyor. Eczacılık meslek örgütleri, Türkiye’de 650’nin üzerinde ilacın temininde sorun yaşandığını bu sayının her geçen gün arttığını söylüyor.

Temini zorlaşan ilaç listesinin başında çocuk ilaçları ile soğuk algınlığı ilaçları ve antibiyotiklerin olması mevsimsel koşulların da etkisiyle vatandaşların mağduriyetini artırıyor.

Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından yılda bir kez belirlenenen ilaç fiyatları; güncel euro kuru ile ilaç fiyatlarının belirlenmesinde sabitlenen kur seviyesi arasındaki fark, ilaç tedarikinde sorunlara neden oluyor.  

Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) kayıtlarına göre, eczane raflarında olması gereken 645 çeşit ilaç temin edilemiyor. 2021 yılında 4,57 TL’de sabitlenen kurun güncel rakamın çok altında kalması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı, ecza depoları ve eczanelere yapılan ‘stok denetimlerinin’ sıklaştırıldığını söylerken, eczacılar ve eczacılık meslek örgütleri bunun sanal bir stok olduğunu ve sistemsel bir hatadan kaynaklandığını savunuyor.

Eczacılar, tedarik sorununu dövizdeki yüksek dalgalanmalar karşısında üretici firmaların üretimi azaltması veya durdurmasına bağlıyor. Eczacılara göre, yeni yılda olası fiyat güncellemesi üretimi sağlayarak piyasayı rahatlatacak ancak ilaçların vatandaşa olan maliyetini de oldukça artacak.

‘İlaçların vatandaşa yansıyan maliyeti yükseldi’

Van-Bitlis-Hakkâri Eczacı Odası Başkanı Hayrullah Fikret Baransel, kurda hızla devam eden yükselmenin ilaç fiyatlarına doğrudan yansımadığını; ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tolere ettiği farkı yüzde 10’dan yüzde 5’e çekmesiyle ilaçların vatandaşlara olan maliyetinin arttığını belirtti.

Baransel, şu değerlendirmede bulundu:

‘İlaçların vatandaşa yansıyan maliyeti yükseldi. Bunun sebebi ilaç fiyatlarının artışı değil. Daha önce SGK tarafından eş değer ilaçlar arasında yüzde 10’a kadar tolere edilen bir fark varken şu an bu fark yüzde 5’e düştü. Bu tutar yüzde 5’in üzerinde olduğunda vatandaşlar bir fark ödemek zorunda kalıyor. Bu da fiyat artışı olmuş gibi vatandaşa yansıyor.’

Piyasada ilaçlarda yaşanan tedarik sorununu değerlendiren Baransel, bunu, 2021 yılı Şubat ayında ilaç fiyatlarının 4,57 Euro’da sabitlenmesine ve mevcut kur arasındaki makasın açılmasına bağlıyor.

Baransel, şunları söyledi:

‘Her yıl şubat ayında ilaç için kullanılacak kurun sabitlenmesiyle yapılan fiyat belirlenmesinden sonra yıl içerisinde kur ne kadar artarsa artsın fiyat değişmiyor. Mantık olarak doğru bir yöntem. Ancak şu an reel euro kurunun 17 TL’yi görmesine karşı sabit kurun 4,57 Euro’da kalması bu problemin ana kaynağı olmuş oluyor. Kur arasındaki bu makas açıldığında herkes ilaç bulmakta zorlanıyor. ‘

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle