Piyasalarda Dalgalanma Bitmiyor! Bir Aşağı Bir Yukarı

 Piyasalarda Dalgalanma Bitmiyor! Bir Aşağı Bir Yukarı
Okunuyor Piyasalarda Dalgalanma Bitmiyor! Bir Aşağı Bir Yukarı

Bugün ABD’de ve Avrupa’nın birçok ülkesinde borsalar, Noel tatili dolayısıyla işleme kapalı olacak. Açık olan sınırlı sayıdaki borsada ise veri gündeminin de zayıf olması ile düşük hacimli ve dalgalı bir seyir izlenmesi, iç dinamiklerin öne çıkması bekleniyor.Borsa İstanbul’da dün başlayan yukarı hareket sınırlı bir şekilde devam ederken, döviz tarafında da yeniden yükseliş görüldü.

Borsa İstanbul

Yurt içinde, Borsa İstanbul’da geçen cumadan bu yana sert satışlar görülürken, dün oynaklık yüksek seyretti ve karışık bir görünüm hakim oldu. 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,06 artışla 1.805,30 puandan tamamladı. 

Endeks bugüne yüzde 0,85 oranında yükselişle 1.820,67 puandan başladı. Açılışın ardından alımlar devam etti.

Yatırımcıların yeniden pozisyonlanması ve kurun dengeye oturması sürecinde oynaklığın devam edeceğini söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.890 seviyesinin direnç, 1.790 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Dünya borsaları tatilde

Salgın kaynaklı endişelerin yatışması ile ABD’de ekonomik görünüme bağlı olarak hisse hareketlerinde toparlanma görüldü. Bugün yurt dışında majör borsalar Noel tatili nedeniyle kapalı olacak.

Tatil öncesi ABD ve Avrupa borsalarında yükselişler görülürken, Asya tarafından çoğunlukla yarım gün açık olacak borsalarda yükselişin negatif seyre döndüğü görüldü.

Dolar, euro, altın…

Dolar/TL ise pazartesi günkü zirvesinden başlayan aşağı yönlü seyrine devam ederek dün 10,2520 ile 16 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Böylece zirve seviyesinden düşüşü yüzde 44’ü aşan dolar/TL, dün günü de önceki kapanışa göre yüzde 6,7 azalışla 11,3870’ten tamamladı.

Güne başlarken kurlar yüzde 2’ye varan yükselişle sonrası piyasa açılışı ile yatay seyre dönerek, dolar/TL 11,25, euro/TL de 12,75 seviyesinden işlem görüyor. 

Ons altında yatay seyir sürerken, gram altın ise dolara bağlı olarak 1.000 TL seviyelerinden gerilediği hafta sonunda bugün hafif yükselişte 660 liranın üzerinde işlem görüyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle