Espor Lisesi Açılıyor: Japonya Bir İlke İmza Atıyor!

 Espor Lisesi Açılıyor: Japonya Bir İlke İmza Atıyor!
Okunuyor Espor Lisesi Açılıyor: Japonya Bir İlke İmza Atıyor!

Ülkemizde espor’un durumu ve esporcu bireylerin gelecekte neler yapacağı hala daha tartışma konusuyken Japonya bu tür aşamaları çoktan aştı ve Nisan 2022’de bir Espor Lisesi açmaya hazırlanıyor!

Kaynak: https://kotaku.com/esports-high-schoo…

Gelecek şekilleniyor!

Okul, telekomünikasyon devi NTT ve Japon profesyonel futbol takımı Tokyo Verdy tarafından destekleniyor. Öğrenciler geleceğe yönelik mesleklerle donatılıyor, Japonya’da meslek lisesi kavramı çok yaygın ve Espor Lisesi ile bu durum daha da temellendiriliyor.

Çok yönlü bir eğitim var.

Öğrenciler yalnızca espor üzerine profesyonelleşmeyecek. VR geliştirme, oyun yazarı, 3DCG tasarımcısı, oyun tasarımcısı, özel efekt uzmanı ve programcısı dahil olmak üzere gelecekteki mezunlar için bir dizi kariyer imkanı sunuluyor!

Japon müfredatı da olacak.

Shibuya’da olan Esports Koutou Gakuin (eスポーツ高等学院) isimli Espor Lisesi mevcut olan Japon müfredatına da uymak zorunda olacak. Yani öğrenciler matematik, fen vb. zorunlu dersleri de alacak.

Uzmanlar ders verecek.

Espor ekosistemi içerisinde olan uzmanlar tarafından dersler verilecek ve doğrusal olarak öğrenciler uzmanlaşmak için üniversite tercihlerini buna göre yapabilecekler.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle