• Ana Sayfa
  • Haber
  • Daily Mail: Türkiye’de Bazı Klinikler Reşit Olmayan Kişilere Mide Küçültme Ameliyatı Yapıyor

Daily Mail: Türkiye’de Bazı Klinikler Reşit Olmayan Kişilere Mide Küçültme Ameliyatı Yapıyor

 Daily Mail: Türkiye’de Bazı Klinikler Reşit Olmayan Kişilere Mide Küçültme Ameliyatı Yapıyor
Okunuyor Daily Mail: Türkiye’de Bazı Klinikler Reşit Olmayan Kişilere Mide Küçültme Ameliyatı Yapıyor

İngiliz basını, çocuklar için çok tehlikeli olmasına ve çok istisnai durumlar dışında uygulanmamasına rağmen, Türkiye’deki bazı kliniklerin 16-18 yaş arasındaki çocukları mide küçültme ameliyatlarına ucuz fiyatlar ve aleni reklamlarla çekmeye çalıştığına dair uyardı.

Sputnik’te yer alan habere göre,18 yaş altına yasak olmasına rağmen Türkiye’deki bazı kliniklerin 16-18 yaş arasındaki çocukları da mide küçültme ameliyatına aldığını yazdı. Ucuz ameliyat teklifleriyle cezbeden Türkiye’deki kliniklerin tehlikesiyle ilgili uyarı niteliğindeki haberde, Türkiye’deki medikal turizm kliniklerinin gençler için çok karmaşık prosedürler gerektiren ameliyatların çok kolay bir işmiş gibi reklamını yaptığı belirtildi.

Britanya’daki fiyatın üçte birinden daha az

Örneğin Antalya’da Obesity Treatment/Obezite Tedavisi isimli kliniğin, beden kitle endeksi 30 olan 16 yaşındakiler için Britanya’daki özel kliniklerin verdiği fiyatın üçte birinden daha az bir miktar olan 3 bin sterline (44 bin 144 lira) tüp mide ameliyatı teklif ettiği aktarıldı.

Antalya’daki klinik, tüp mide ameliyatı için tek şartın çocuğun psikoz veya depresyondan mustarip ve alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olmaması olduğunu söylüyor.

İstanbul merkezli Natural Beauty Turkey kliniği, kemik incelmesi, anemi ve böbrek taşları gibi belgelenmiş yan etkilerine rağmen, gastrik baypass ameliyatını en küçüğü 16 yaşındaki hastalara teklif ediyor. Daily Mail, yönelttiği sorulara bu iki klinikten yanıt alamadığını kaydetti.

Cerrahi olmayan seçeneklerin denenmesi lazım

Britanya’daki Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) sıkı kurallarına göre 18 yaşından küçüklere bu tür ameliyatlar yapılmadan önce tüm cerrahi olmayan seçeneklerin ‘yeterince araştırılmış ve başarısız bulunmuş’ olmasını gerekiyor. Beden kitle endeksinin 40 ya da 35 olması, tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi ciddi bir durumdan mustarip olunmaması şartı da koşuluyor.

NHS Vakfı’na bağlı Southampton Üniversitesi Hastanesi’nden bariatrik cerrah James Byrne, Türkiye’de sunulan tekliflere ‘Bu yaşta çocuklar, en istisnai durumlar dışında bu tür ameliyatlara girmemelidir’ tepkisini gösterdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle