• Ana Sayfa
  • Haber
  • Taliban’dan Kadınlara Yeni Kısıtlamalar: Erkek Refakatçi Olmadan Seyahat Yasak

Taliban’dan Kadınlara Yeni Kısıtlamalar: Erkek Refakatçi Olmadan Seyahat Yasak

 Taliban’dan Kadınlara Yeni Kısıtlamalar: Erkek Refakatçi Olmadan Seyahat Yasak
Okunuyor Taliban’dan Kadınlara Yeni Kısıtlamalar: Erkek Refakatçi Olmadan Seyahat Yasak

Afganistan’da kadınlar erkek akraba eşlik etmedikçe kısa mesafeler dışında yalnız seyahat edemeyecek.

Euronews’in haberine göre; İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı sözcüsü Sadık Akif Muhacir, ’72 kilometreden fazla seyahat eden kadınlara, yakın bir aile üyesi eşlik etmiyorsa taşınmamalı’ dedi. Bakanlık yayınladığı bildiride, tüm araç sahiplerine sadece hicap giyen kadınlara hizmet sunma çağrısı yaptı.

Daha önce 3 gün için geçerliydi

Daha önce Afganistan televizyon kanallarından kadın oyuncuların yer aldığı dizileri göstermeyi durdurmasını isteyen Bakanlık, son olarak kadın TV muhabirlerine sunum yaparken başörtüsü takmaları çağrısında bulundu. Bakanlığın direktifinde ayrıca insanlardan araçlarında müzik çalmamaları da istendi. Taliban yönetimi, ağustos ayında evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını; bu kuralın okula, iş yerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını duyurmuştu.

‘Kız öğrenciler orta öğretimden uzak’

Diğer yandan bu ayın başlarında, kadın haklarının uygulanması için kararname yayınlayan Taliban, bu noktada kısıtlamalara devam etti. Birçok ilde okullar açılmasına rağmen ‘kız öğrenciler orta öğretimden uzak tutulmaya’ devam ediyor. Ekonomik krizdeki ülkenin uluslararası yardımlardan yararlanması için kadın haklarında iyileştirme yapılması isteniyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle