Borsa İstanbul ve Dövizdeki Yükseliş Sürüyor

 Borsa İstanbul ve Dövizdeki Yükseliş Sürüyor
Okunuyor Borsa İstanbul ve Dövizdeki Yükseliş Sürüyor

2021 yılı Kasım ayı boyunca yükseliş seyrini koruyan BİST 100 endeksi aralık ayının ilk iki haftasında da kurlardaki yükselişe karşın değer kazanmaya devam etti.

Geçen cuma günü başlayan gerileme sert olurken, geçtiğimiz hafta sonu yerini yeniden sınırlı yükselişlere bıraktı. Bu haftaya da değer kazanımıyla başlayan Borsa İstanbul’da Aralık ayı başındaki seviyelerine geldi. 

Kurlardaki TL mevduat paketi sonrasında başlayan gevşeme ise son iki işlem gününde yeniden yukarı yönlü harekete dönüşmüş durumda. 

Dolar/TL gün içinde en yüksek 11,57 seviyesini görürken, euro/TL 14,12 seviyesini gördü.

Noel tatilinde yurt dışı sakin

Omicron varyantına ilişkin çalışmalar varyantın delta varyantı kadar tehlikeli olmadığını gösterse de, dünya genelinde rekor seviyeye çıkan vaka sayıları risk unsuru olmayı sürdürüyor.

Çin’de artan vaka sayıları sebebiyle kısıtlamalar artırılırken, 13 milyon nüfuslu bir şehir karantina altına alındı. Batıda hükümetler ekonomik etkilerinden çekinmeleri sebebiyle yılbaşı tatili öncesi kısıtlamaları sertleştirmese de, artan vakalar birçok organizasyonun iptal edilmesine sebep oldu.

Omicron varyantının kolay atlatılması ve sağlık sistemlerine aşırı yük bindirmeyeceğine ilişkin çalışmalar ise varyantın piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerini törpülerken, küresel pay piyasalarında ulaştırma şirketlerinin yükseliş eğiliminde hareket ettiği görülüyor.

Cuma günü bir çok ülkede Noel tatili nedeniyle kapalı olan borsalar için yeni haftada özellikle Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcılar nedeniyle düşük işlem hacimli sakin bir izlenmesi bekleniyor.

Bugün ayrıca, Londra borsasında Noel tatili dolayısıyla işlem gerçekleştirilmeyecek.

Borsa İstanbul yükselişte

Yurt içinde, Borsa İstanbul’da geçen haftanın ilk yarısında yoğunlaşan kar satışları, son iki işlem gününde yerini tepki alımlarına bıraktı. BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 4,76 değer kazanarak günü 1.891,28 puandan tamamladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 11,07 puan ve yüzde 0,59 değer kazanarak 1.902,35 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,04 ve holding endeksi yüzde 0,65 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,98 ile kimya, petrol, plastik, en çok kaybettiren yüzde 0,53 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Bu arada BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, 20 Aralık’tan bu yana uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugün de devam edecek. 

Yurt içinde ise kur ve pay piyasalarında dengelenme sürecinin devam ettiğini belirten analistler, ekonomi yönetiminin açıklamalarının gündemin odağında olacağını kaydetti.

Bugün yurt içinde kapasite kullanımı, reel kesim güven endeksi ve sektörel güven endeksleri, yurt dışında ise ABD’de Dallas Fed imalat aktivite endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.930 seviyesinin direnç, 1.840 puanın destek konumunda bulunduğunu ifade etti.

Endeks gün ortasında 13.10 itibarıyla yüzde 1,48 oranında yükselişle 1.919,29 puandan işlem gördü.

Dolar ve Euro’da yön yukarı

Dolar/TL ise pazartesi günkü zirvesinden başlayan aşağı yönlü seyrine devam ederek haftayı 10,9914’ten tamamlarken, bugün bankalararası piyasanın açılışında 11,25’ten işlem gördü.

Güne yükseliş seyrinde başlayan kurlar, gün ortasında 13.10 itibarıyla yaklaşık yüzde 3 oranında yükselişle dolar/TL 11,3245, euro/TL 12,8286 seviyesinden işlem gördü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle