• Ana Sayfa
  • Haber
  • Özlem Türeci ve Uğur Şahin AB’nin ‘İlham Verenler’ Listesinin Başında!

Özlem Türeci ve Uğur Şahin AB’nin ‘İlham Verenler’ Listesinin Başında!

 Özlem Türeci ve Uğur Şahin AB’nin ‘İlham Verenler’ Listesinin Başında!
Okunuyor Özlem Türeci ve Uğur Şahin AB’nin ‘İlham Verenler’ Listesinin Başında!

Avrupa Birliği, 2021 için hazırladığı ilham veren olaylar listesinin ilk sırasında koronavirüs aşısının mucitleri Türk bilim insanları Özlem Türeci ile Uğur Şahin yer aldı.

AB Komisyonunun sosyal medya hesabında paylaşılan listede, 2021’in tüm zorluklara rağmen dayanışma, liyakat ve umut içeren ilham verici hikayelere de sahne olduğu belirtildi.

AB için 2021’in ilham veren hikayelerinde ilk sırada ‘bilimin gücü’ başlığıyla Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e yer verildi.

“Herkes için ilham verici”

Şahin ve Türeci’nin Kovid-19 aşısını geliştirerek milyonlarca kişinin hayatını kurtardıkları için Liyakat Nişanı ile ödüllendirildikleri hatırlatılarak, ‘Herkes için ilham verici.’ ifadesi kullanıldı.

AB’nin listesinde ikinci sırada ‘dayanışmanın gücü’ başlığıyla 350 milyon doz aşının AB ülkelerince COVAX programı aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelerle paylaşılması gösterildi. Üçüncü sırada ‘fikirlerin gücü’ başlığıyla Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nın başlatılmasına yer verildi.

Listede ayrıca yeşil dönüşüme dikkati çekmek için Avrupa’yı dolaşan tren, Erasmus+ programının 35. yılı dolayısıyla 2 avroluk bozuk paranın yeni tasarımı, İtalyan sporcu Beatrice Vio’nun Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanması ile 2 yeni Galileo uydusunun uzaya gönderilmesi sıralandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle