Borsa İstanbul’da Yukarı Adım Kuralı Sürüyor

 Borsa İstanbul’da Yukarı Adım Kuralı Sürüyor
Okunuyor Borsa İstanbul’da Yukarı Adım Kuralı Sürüyor

Borsa İstanbul, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, geçen hafta boyunca olduğu gibi satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de devam edeceğini duyurdu.

Devam ediyor…

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı geçen hafta ve dün olduğu gibi bugün de devam edecek. Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

En son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden…

Söz konusu paylara yönelik getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle