• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sokak Hayvanları Gündemdeydi: Bakanlıktan 81 İl Valiliğine 17 Maddelik Genelge

Sokak Hayvanları Gündemdeydi: Bakanlıktan 81 İl Valiliğine 17 Maddelik Genelge

 Sokak Hayvanları Gündemdeydi: Bakanlıktan 81 İl Valiliğine 17 Maddelik Genelge
Okunuyor Sokak Hayvanları Gündemdeydi: Bakanlıktan 81 İl Valiliğine 17 Maddelik Genelge

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sokak hayvanları ile ilgili hazırladığı genelgeyi 81 il valiliklerine ve tüm belediyelere gönderdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 81 il valiliğine sokak hayvanları ile ilgili genelge gönderdi.

Bakanlık, “Son dönemde insan yaşamını tehdit eden sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında” gönderdiği 17 maddelik genelgede, Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully cinsi köpeklerin belediyelerce denetimlerinin 7/24 esasıyla yapılması istendi. Genelgede, bu hayvanlardan sahiplenilmemiş olanlara ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde el konulması ve belediyelerce hayvan bakımevine götürülerek rehabilite edilmesi ve bakımevlerinde tutulması talep edildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te yaşanan pitbull saldırısından sonra belediye başkanlarına ‘Bu saldırı bardağı taşırdı. Bu nedenle tehlike arz eden tüm köpeklerin toplanmasını istiyorum’ demişti.

Bakanlıktan genelgeye ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

Bilindiği üzere, 5393 sayılı Belediye Kanununda çevre ve çevre sağlığı hizmetleri ile ilgili görev ve sorumluluğu ile belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunma yetki ve imtiyazı belediyelere tevdi edilmiştir. Diğer taraftan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda 9.7.2021 tarihli ve 7332 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler uyarınca belediyelerimize gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlama, eğitim çalışmaları yapma, ayrıca ilgili belediye meclisinin uygun görmesi halinde hayvan hastanesi kurma görevi verilmiştir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle