• Ana Sayfa
  • Haber
  • Dünya Virüsten Korkarken, Türkiye’de Durum Başka: Enflasyon ve İşsizlik!

Dünya Virüsten Korkarken, Türkiye’de Durum Başka: Enflasyon ve İşsizlik!

 Dünya Virüsten Korkarken, Türkiye’de Durum Başka: Enflasyon ve İşsizlik!
Okunuyor Dünya Virüsten Korkarken, Türkiye’de Durum Başka: Enflasyon ve İşsizlik!

Halkın enflasyon korkusu sağlıktan önce geliyor. Marketlerdeki zam fırtınası durulsa da devam ediyor. 

Türk vatandaşları yeni yıla girerken, enflasyon korkusunda 25 ülkeyi geride bırakarak ilk 3’te yer alıyor.

Global araştırma şirketi Ipsos’un aralık ayında 28 ülkede 19 bin kişi ile gerçekleştirdiği son anketine göre tüm dünya koronavirüsün yeni varyantı Omicron’dan endişe ederken Türk insanının en büyük endişesi enflasyon. 

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın aktardığına göre, araştırmada Türkiye vatandaşlarının enflasyon korkusunun yıl başına göre 15 puan birden arttığı ve 100 kişiden 44’ünün en büyük endişesinin enflasyon olduğu ortaya konuldu.

Türk insanının asıl derdi yoksulluk ve enflasyon

Dünya yeniden pandemi gündemine kilitlendi. Global olarak insanların yüzde 32’sinin en büyük endişesi Omicron. Oysa Türkiye’de durum hiç de böyle değil. Araştırmaya göre Türkiye’de yeni varyanta dair endişe dipte: Yüzde 20. Türkiye bu oranla Omicron’u pek dert etmeyen birkaç ülkeden biri. Çünkü anket sonuçları da net olarak ortaya koyuyor ki Türk insanının gündemi farklı; asıl derdi yoksulluk ve enflasyon.  Enflasyon endişesinde Türkiye global ortalamayı ikiye katlayarak yüzde 44 ile Arjantin ve Polonya’dan sonra vatandaşları fiyat artışlarından en çok tedirginlik yaşayan 3. ülke olarak dikkat çekiyor.

İşsizlik endişesi arttı

Türkiye’de yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliğine dair endişe yüzde 40 ile global ortalamanın çok üzerinde. İşsizlik endişesi de yine yüzde 40 ile global ortalamanın 12 puan üzerinde. Ipsos, araştırma raporunda Türkiye’deki işsizlik endişesinin sadece son bir ayda 10 puanlık rekor bir artış gösterdiğinin altını çizdi.

Yüzde 78 “Yanlış yöne gidiyoruz” dedi

Araştırmada “Ülkenizdeki gelişmeler sizce iyiye doğru mu kötüye doğru mu gidiyor” diye de soruluyor. Aralık ayı sonuçlarına göre Türkiye’den katılımcıların yüzde 78’i “Ülkemiz yanlış yöne gidiyor” dedi.

Fiyatlar uçtu, zamlar sürecek

Ipsos’un enflasyonu merceğe alan 14 Aralık tarihli bir diğer araştırması ise Türkiye’de vatandaşların fiyat artışlarının devam edeceğini düşündüğünü ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’den katılımcıların yüzde 75’i son 6 ayda fiyatlarda belirgin artış olduğunu söyledi. Bu oranla Türkiye Arjantin’den sonra halkı, fiyat artışlarını en çok hisseden 2. ülke oldu. 30 ülkede, 20 bin 504 katılımcı ile gerçekleştirilen  araştırmaya göre Türkiye’de “Fiyatlar gelecek 3 ayda artmaya devam edecek” diyenlerin oranı ise yüzde 42.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle