• Ana Sayfa
  • Oyun
  • Ülkemizdeki Toplumsal Tabuları, Ana Akım Medyayı, Taraflı Haber Kaynaklarını Eleştiren Yerli Mini Oyun: İNKAR

Ülkemizdeki Toplumsal Tabuları, Ana Akım Medyayı, Taraflı Haber Kaynaklarını Eleştiren Yerli Mini Oyun: İNKAR

 Ülkemizdeki Toplumsal Tabuları, Ana Akım Medyayı, Taraflı Haber Kaynaklarını Eleştiren Yerli Mini Oyun: İNKAR
Okunuyor Ülkemizdeki Toplumsal Tabuları, Ana Akım Medyayı, Taraflı Haber Kaynaklarını Eleştiren Yerli Mini Oyun: İNKAR

Oyunların tıpkı sanat eserleri gibi bir mesaj vermek için kullanılabileceği su götürmez bir gerçek. Toplumdaki ‘oyun’ anlayışı bu tanıma ters olsa da İNKAR gibi oyunlar bu gerçeği tekrar tekrar kanıtlıyor. CreazyLabs Games adlı yerli ve bağımsız bir stüdyo tarafından geliştirilen, 10 dakikada oynayabileceğiniz mini oyun İNKAR, toplumdaki tabuları ironik bir şekilde eleştirerek hem yüzümüzü güldürüyor hem de gözümüzü açıyor.

Neymiş bu İNKAR?

Oyunda bir replik yazarı olarak ‘Güzel Kız’ ve ‘Yakışıklı Erkek’ karakterlerinin yeni bir dizide söyleyeceklerini belirliyoruz. Seçeceğimiz replikler toplumun ilgisini çekmek zorunda, yoksa reytingler yeterince iyi olmaz ve dizi yayından kaldırılır.

Replikleri seçiyoruz, reytingleri artırıyoruz.

İki karakterlerin söyleyecekleri sözleri biz seçiyoruz. Her seferinde karşımıza iki replik çıkıyor. Klişe, cinsiyetçi, bağlamında psikolojik şiddet içeren yanıtları verirsek halkımız diziyi seviyor ve reytingler yükseliyor. Mantıklı, makul, duygusal açıdan olgun cevaplar verirsek bu sevgili halkımızın pek hoşuna gitmiyor, reytingler düşüyor.

Ekranda süzülüp giden haber alt yazıları manidar!

Biz oyunu oynadıkça televizyon ekranının alt tarafında çıkan haber alt yazılarında yayılan tabuların sonucunu görüyoruz. Kadın cinayetleri, aile baskısı, toksik ilişkiler gibi sorunlara değiniliyor. İronik olan taraf ise bu haberleri yapan yayın organının aynı zamanda böylesine bir diziyi yayımlaması.

Altın Tırtıl Ödülleri’ne hazır mısınız?

Oyunu her bitirdiğinizde seçtiğiniz repliklere göre bir Altın Tırtıl ödülü alıyorsunuz. Bu ödüllerin arasında DELİKANLI ERKEK, HANIMHANIMCIK gibi kategoriler bulunuyor.

Bir de kendiniz deneyin!

Bahsettiğimiz şeyler dışında birçok farklı detaya sahip olan, her karesinde bir incelikle bizleri güldürmeyi başaran, sadece küçük bir stüdyo tarafından hayata geçirilmiş olan bu mini oyunu bir de kendiniz deneyin. Bu linkten oyuna ulaşabilir, sadece 10 dakika süren İNKAR’a bir göz atabilirsiniz. Geliştiricinin alt tarafa bıraktığı notları okuyarak detayları kaçırmamanızı öneririz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle