• Ana Sayfa
  • Haber
  • Diyanet, Yatılı Kuran Kursları İçin Kameralı Güvenlik Önlemleri Alacak

Diyanet, Yatılı Kuran Kursları İçin Kameralı Güvenlik Önlemleri Alacak

 Diyanet, Yatılı Kuran Kursları İçin Kameralı Güvenlik Önlemleri Alacak
Okunuyor Diyanet, Yatılı Kuran Kursları İçin Kameralı Güvenlik Önlemleri Alacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, yatılı Kuran kurslarında çocuklara yönelik yaşanan istismar olayları sonrası ‘eğitimin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi’ adına müftülüklere yazı gönderdi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Erzurum’daki bir Kuran kursunda gönüllü denetçilik yapan kişinin, yedi erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, tepkilerin ardından kurslara ilişkin girişimde bulundu. Başkanlık tarafından 22 Aralık’ta 81 il müftülüğüne “eğitim öğretim” temalı yazı gönderdi. Yazıda, “başkanlığa bağlı yatılı Kuran kurslarında eğitimin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi için ilave tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulduğu” belirtildi. 

Buna göre, yatılı Kuran kurslarında görev yapan öğreticiler, saat 15.00’ten önce kurstan ayrılmayacak. Nöbetler aksatılmadan ve yatılı olarak tutulacak. İhtiyaç halinde Din Hizmetleri Sınıfı’nda çalışan veya müktesebi olan başkanlık personeli ile derse girme şartı aranmaksızın geçici öğreticilere de mülki amir onayıyla nöbet görevi verilebilecek. Geniş açıya sahip güvenlik kameralarıyla kursun çevresi ve koridorları, kör nokta bırakılmayacak şekilde koruma altına alınacak. Kurslara, öğrencilerin görebileceği şekilde, özel olarak hazırlanan “Bize Yazın” afişleri asılacak.

Belletmenlere inceleme

Yazıda, belletmenlere ilişkin de özel önlemler alındı. Yazıda, müftü ya da müftü yardımcısı başkanlığında üç kişilik komisyonların kurulacağı, halihazırda aktif olarak belletmen olarak görev yapanların yeniden değerlendirmeye alınacağı, uygun görülmeyenlerin ilişiğinin kesileceği belirtildi. Yazıya göre incelemeler bugün tamamlanacak. Ayrıca, 1 Ocak’tan itibaren de belletmen olacaklar için hafız olmak ve 18 yaşından gün almış olmak şartları getirildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle