• Ana Sayfa
  • Haber
  • İlk Haftadan Vazgeçti: Merkez Bankası TL’ye Geçiş Kurunu Kaldırdı!

İlk Haftadan Vazgeçti: Merkez Bankası TL’ye Geçiş Kurunu Kaldırdı!

 İlk Haftadan Vazgeçti: Merkez Bankası TL’ye Geçiş Kurunu Kaldırdı!
Okunuyor İlk Haftadan Vazgeçti: Merkez Bankası TL’ye Geçiş Kurunu Kaldırdı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşüm desteğinde dönüşüm kurları ve altın dönüşüm fiyatıyla ilgili yeni düzenleme yaptı. 

Daha önce saat 11:00’de belirlenen dönüşüm kuru için bundan böyle dövizin Türk lirasına çevrildiği gün Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kuru geçerli olacak.

Merkez Bankası günlük kur esas alınacak

Döviz ve altın hesaplarından TL mevduat ve katılım hesaplarına dönüşümde, her gün Merkez Bankası tarafından 11:00’de kur belirlenmesi uygulaması kaldırıldı. Uygulamada, Merkez Bankası tarafından her gün rutin olarak belirlenen döviz alış kuru esas alınacak.

Vade sonu kur belirlenmesinde geçerli

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin değişiklikleri içeren iki ayrı Merkez Bankası tebliğine göre, söz konusu uygulama vade sonu döviz kuru belirlenmesinde de geçerli olacak.

Tebliğle, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğin 4. maddesine eklenen ibareye göre, katılma hesabına sağlanacak getiri, Merkez Bankası’nın katılım bankaları ile açık piyasa işlemleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vaadi ile alım işlemlerinde oluşan maliyetten düşük olması halinde aradaki fark, katılım bankacılığı esasları çerçevesinde katılım bankasınca karşılanabilecek. Karşılanmayan kısım için Merkez Bankasınca ödeme yapılmayacak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle