Yeni Yıla Zamlarla Girdik! Muhalefetten İlk Zam Tepkileri Geldi

 Yeni Yıla Zamlarla Girdik! Muhalefetten İlk Zam Tepkileri Geldi
Okunuyor Yeni Yıla Zamlarla Girdik! Muhalefetten İlk Zam Tepkileri Geldi

Yeni umutlarla girdiğimiz 2022 yılının ilk dakikalarında resmen zam yağmuruna tutulduk.

Doğal gaz fiyatlarına yüzde 15 ile yüzde 50 arasında zam gelirken, elektrik tarifelerinde düzenlemeye gidildi. Akaryakıta gelen zamlar dolarla ilişkilendirilemezken, köprülerde de çift yönlü ücretlendirmeye geçildi.

Muhalefetin de zamlara tepkisi gecikmedi.

“Devasa zamlarla sessizce ümüklerini sıktın”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yılın ilk gününde elektrik ve doğal gaza gelen zamların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Devasa zamları bu gece getirdin elektriğe, doğal gaza. İnsanlar yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktın.’ diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan, en ufak bir tebessümü bile çok görüyorsun bu millete. Devasa zamları bu gece getirdin elektriğe, doğalgaza. İnsanlar yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktın. Bu millete huzur olmadıkça, Saray’ında sana ve senin çürüttüğün kurumlara da huzur olmayacak. Bu da benim 2022 sözüm olsun!’ ifadelerini kullandı.

İktidar zam yaparken kıpır kıpır yerinde duramıyor

CHP Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamları, yazılı açıklama ile şu şekilde değerlendirdi: 

AK Parti iktidarı; konu zam yapmak olduğunda ‘yerinde duramayarak kıpır kıpır’ olmaktadır. 2021 yılında enerji faturalarında zam üzerine zam yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza yine zammı reva görmeye devam etmiştir. Vatandaşlarımız, zorlu bir yıl olan 2021’i geride bırakırken; yeni yılın ilk dakikalarında temel bir hak olan enerji faturalarına yapılan fahiş zamlarla karşı karşıya kalmıştır.

Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammı

Yeni yıl öncesinde yapılan elektrik zammına tepki gösteren İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Gece 12’yi bile bekleyemediler. Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammı. Daha yeni yıla Bismillah demeden elektriğe yüzde 130’a varan zam yaptınız. Hane halkını, esnafı, sanayiciyi, çiftçiyi canından bezdirecek bu zamlar kötü yönetimin bir sonucudur” diye konuştu.

Erhan Usta, saat 24:00 öncesi ve sonrası elektrik fiyatlarındaki değişimin tablosunu da paylaştı.

2022’nin “hoş gelmesi”, ancak bu iktidarın “güle güle gitmesi” ile mümkün olacak!

Zamlara tepki gösteren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ‘2021’in son saatlerini doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen kallavi zam haberleri ile kapattık, yeni yılın ilk gününe de yeni zamlarla uyandık. Bir kez daha anlaşıldı ki; 2022’nin “hoş gelmesi”, ancak bu iktidarın “güle güle gitmesi” ile mümkün olacak!’ ifadesini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle