• Ana Sayfa
  • Haber
  • Elektrik Mühendisleri Hesapladı: 4 Kişilik Bir Aile En Az Ne Kadar Ödeyecek?

Elektrik Mühendisleri Hesapladı: 4 Kişilik Bir Aile En Az Ne Kadar Ödeyecek?

 Elektrik Mühendisleri Hesapladı: 4 Kişilik Bir Aile En Az Ne Kadar Ödeyecek?
Okunuyor Elektrik Mühendisleri Hesapladı: 4 Kişilik Bir Aile En Az Ne Kadar Ödeyecek?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, bugünden itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesiyle, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh`lik enerjinin faturasının yüzde 73`lik artışla 364 TL’ye yükseleceğini açıkladı.

Dün gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tarifeyle elektriğe rekor oranda zam yapılmıştı. Geçilen kademeli tarife ile dar gelirli ailelerin destekleneceği öne sürülüyordu ancak ilk uygulama fahiş bir zamla başladı.

“412 TL olan fatura yüzde 94 artarak 800 TL’ye yükselecek”

TRT Payı ve Enerji Fonu’nun kaldırılmasının yetersiz kaldığına vurgu yaparak KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini isteyen Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, ilk kademe sınırının ise 230 KWh’ya yükseltilmesini önerdi.

Şubenin hesaplamalarına göre ortaya çıkacak olan tutarlar şöyle:

‘En düşük enerji bedelinin uygulandığı ilk kademenin, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standardı için gerekli tüketim miktarı olan 230 Kwh`ın çok altından kalacak şekilde, 150 kWh olarak belirlenmesi nedeniyle faturasını ödemekte zorlanan aile sayısı artacaktır.’ 

‘Desteklendikleri iddia edilen dar gelirli, tüketimi düşük ailelerin, Aralık 2021`de 150 kWh`lık tüketimi için fatura toplamında ödedikleri 137.5 TL, Ocak 2021`de yüzde 50`lik zamla 206 TL`ye çıktı. Sayıları çok az olan ve tüketimi 150 kWh`nın altında kalan ailelerin faturaları bile yarı yarıya artacakken, tüketimine bağlı olarak 150 kWh`ın üstüne çıkan aileler kademe kademe artan daha yüksek zam oranıyla karşı karşıya kalacaklar.’ 

EMO`nun hesaplamalarına göre, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh`lik enerjinin faturası yüzde 73`lük artışla 211 TL`den 364 TL`ye yükseldi. Böylece tüketimi çok düşük olan konutlar için yüzde 50 olan zam oranı, standartta yakın tüketimi olan konutlar için yüzde 73`e yükseldi. Kış aylarında ısınma, yaz aylarında soğutma için de elektrik kullanan ortalama tüketimi daha yüksek olan konutlarda ise zam oranı, tüketim büyüklüğüne göre yükselecektir. Örneğin aylık tüketimi 450 kWh olan bir ailenin 412 TL olan aylık faturası yüzde 94 artarak, 800 TL`ye yükselecektir.  

Toplamda yüzde 72 artan 4 kişilik ailenin 230 kWh`lık asgari tüketim faturasına bakıldığında enerji bedelinin kademeli tarifeyle birlikte yüzde 108 artığı görülüyor. Dağıtım bedeli de yüzde 24 zamlandırılırken, müjde olarak sunulan TRT Payı ve Enerji Fonu‘nun kaldırılmasına rağmen fon ve vergi toplamı ise yüzde 49 artış gösterdi. TRT Payı ve Enerji Fonu`nun kaldırılması vergi yükünün azaltılması için yeterli olmamıştır, acilen KDV yüzde 18`den, yüzde 1`e düşürülmelidir. Ayrıca ilk kademe sınırının asgari tüketim değerinin altında belirlenmesinin geniş kesimler için mağduriyet yaratacağı ortaya çıkmıştır. Acilen değişikliğe gidilerek, ilk kademe için sınır değer 230 KWh`ya yükseltilmelidir. 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle