• Ana Sayfa
  • Haber
  • Parlak Gençleri Bir Bir Kaybediyoruz: İlk 400’e Giren Öğrenciler Türkiye Yerine Yurt Dışını Tercih Ediyor!

Parlak Gençleri Bir Bir Kaybediyoruz: İlk 400’e Giren Öğrenciler Türkiye Yerine Yurt Dışını Tercih Ediyor!

 Parlak Gençleri Bir Bir Kaybediyoruz: İlk 400’e Giren Öğrenciler Türkiye Yerine Yurt Dışını Tercih Ediyor!
Okunuyor Parlak Gençleri Bir Bir Kaybediyoruz: İlk 400’e Giren Öğrenciler Türkiye Yerine Yurt Dışını Tercih Ediyor!

Ülke şartlarının kötüleşmesi yalnızca bugünü değil, geleceği de etkiliyor. Türkiye’nin yetiştirdiği başarılı gençler haklı olarak kendilerini kurtarmak için yurt dışına gitmekte buluyor.

Kaynak: BBC News Türkçe

Ülkece pek de iyi olmayan bir dönemden geçiyoruz…

Kötü ekonomik koşullar, emek sömürüsü, gelecek kaygısı, baskıcı rejim ve her şeyi eleştiren bir kesimin varlığı gençleri içten içe tüketiyor. Haklı olarak onlar da Türkiye’den gitmenin yollarını bulmaya çalışıyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaklaşık 30 senedir akademisyenlik yapan Prof. Lale Akarun, öğrencilerden daha önce hiç olmadığı kadar fazla referans mektubu isteği aldıklarını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi gibi köklü ve kaliteli eğitim veren bir kurumun öğrencilerini bir bir kaybediyor oluşumuz ne kadar da acı…

Lisans, yüksek lisans veya doktora fark etmiyor; farklı bilim dallarındaki birçok öğrencinin istediği tek şey, bir şekilde yurt dışına çıkmak.

Hepsinin sebebi birbirinden farklılık gösterse de temelde aynı sebep yatıyor; Kendine imkan yaratmak.

Bilim insanı, iş insanı veya sektöre yön veren çalışanların adayı olan başarılı öğrenciler, ihtiyaçlarını karşılayacak bir bilgisayar bile satın alamıyorlar.

Son teknolojik imkanlar ve kaynaklardan sınırsızca faydalanmak ve emeklerinin değerinin bilinmesi için yurt dışına gitmek zorunda kalıyorlar.

Bin bir çabayla yetiştirilen öğrenciler yurt dışına gidiyor, onların yerini doldurmak için yetiştirilenler de gidiyor…

Yurt dışındaki firmalar ve devletler öğrencilerdeki ışığı görerek güzel tekliflerde bulunuyor ve geleceğimizi inşa edecek gençleri bizden koparıyorlar.

Tabii burada gençlerde suç aramak büyük bir haksızlık olur.

Gençlerin neden gittiğini sorgulayıp onları hain ilan etmeden önce biraz öz eleştiri yaparak bizim bu gençlere neyi sağlayamadığımızı, onları neden Türkiye’de kalmaya motive edemediğimizi sorgulamalıyız.

Öğrencilere yurt dışında daha fazla maaş, daha ilginç işler, daha fazla alan ve daha fazla olanak sağlanıyor…

Bu şartlar altında çalışmayı kim istemez ki? Eskiden öğrenciler yalnızca yüksek lisans ve doktora için yurt dışına giderken, şu anda ise çalışmak için gidiyorlar.

Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki Prof. Lale Akarun’un dediğine göre geçen sene mezun olan öğrencilerinin yarısından fazlası yurt dışına gitmeyi seçti.

Söylemekte fayda var ki, öğrenciler yalnızca onlara çok iyi fırsatlar sunulduğunda gitmiyor, sırf yurt dışına çıkmak için kendi potansiyellerinin altındaki işleri de kabul ediyorlar.

Öğrencilerin arkalarına bakmamalarının sebebi ülkelerinden nefret etmeleri değil!

Şu anda yurt dışında bulunan öğrencilerden birçoğu, kendilerine yeterli imkan sağlandığı, özgür ve güvenilir bir yaşam alanının oluşturulduğu, alım gücünün olması gerektiği standartlara getirildiği, ifade özgürlüğünün temele alındığı, üniversite ve bilimin bağımsızlaştığı bir Türkiye’de yaşamak istediklerini dile getiriyor.

Bu gençleri ülkelerine yeniden kazandırmak imkansız değil, ancak çabalamamız gerekiyor.

Başarılı gençler bizimle olmadan, ülkemiz için çalışmadan bir şeyleri başarabilmemizin mümkünatı yok. Başarılı gençlere kızmak yerine ülkeyi kalkındırmaları için onlara uygun şartları sağlamalıyız. Umudumuzu kaybetmemek, daha iyiye gideceğimiz günler için hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor!

BBC News Türkçe’nin hazırladığı ‘beyin göçü’ videosuna buradan ulaşabilirsiniz:

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle