Sanayide Büyüme Beklentisi Sürüyor: PMI Verilerinde Hafif Artış!

 Sanayide Büyüme Beklentisi Sürüyor: PMI Verilerinde Hafif Artış!
Okunuyor Sanayide Büyüme Beklentisi Sürüyor: PMI Verilerinde Hafif Artış!

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı verilere göre, İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayında 52,1 olarak gerçekleşti.

İmalat PMI verileri reel sektör satın alma yöneticilerinin ileriye yönelik beklentilerini ölçüyor. 

Hafif bir artış

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, aralıkta kritik eşik değer 50,0’nin üzerinde kaldı ve hafif bir artışla 52,1 seviyesinde gerçekleşti. 

Böylece sektörün durumu son yedi ay boyunca iyileşme gösterdi. Faaliyet koşullarındaki iyileşmede etkili unsurlardan biri istihdam artışının devam etmesi oldu. İstihdam, kapasite genişletmeye yönelik çabalardan kaynaklı olarak ağustostan bu yana en yüksek hızda arttı.

Satış fiyatları yılı keskin artışlarla kapattı

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI aralık verilerine göre, maliyet baskıları aralıkta yüksek düzeyde seyrederken 10 sektörün altısında girdi fiyatları altı yıllık veri geçmişinin en sert artışını kaydetti. Satış fiyatları da yılı keskin artışlarla kapattı. En hızlı yükseliş metalik olmayan mineral ürünler sektöründe yaşandı. Mayıs 2020’den beri ilk kez sektörlerin tümünde yeni siparişler azalma kaydetti. Yeni ihracat siparişleri ise 10 sektörün yedisinde büyüme kaydetti. İstihdam da genel olarak artmaya devam etti. 

Çalışan sayılarını artıran sektör sayısı aralıkta yediye çıkarken, en yüksek oranda yeni istihdam yaratan sektörler kimyasal, plastik ve kauçuk ile ana metal sanayi oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle