• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bu da ‘Hik Online’ Vurgunu: ‘400 Binin Üzerinde Mağdur Olduğunu Tahmin Ediyoruz’

Bu da ‘Hik Online’ Vurgunu: ‘400 Binin Üzerinde Mağdur Olduğunu Tahmin Ediyoruz’

 Bu da ‘Hik Online’ Vurgunu:  ‘400 Binin Üzerinde Mağdur Olduğunu Tahmin Ediyoruz’
Okunuyor Bu da ‘Hik Online’ Vurgunu: ‘400 Binin Üzerinde Mağdur Olduğunu Tahmin Ediyoruz’

‘Hik Online’ isimli bir uygulamanın 100 milyon lira üzerinde bir vurgun gerçekleştirdiği belirtildi. Avukatlar mağdur sayısının 400 bine yakın olduğunu düşünüyor.

Selman Ay adlı bir vatandaş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu şikayet dilekçesinde ‘Hik Online’ isimli uygulamaya üye olduğunu anlattı. 

Hesabındaki parayı ‘yüksek kâr’ vaadiyle sisteme aktardığını söyleyen şikâyetçi Ay, ’15, 60, 180 ve 365 gün vadelerle kar payı veriyorlardı. Günlük çekilecek para 269 liraydı 2-3 gün çektim ve parayı verdiler. Onun dışında birebir bonus vermeye başladılar. 5 bin liraya 5 bin lira bonus veriyorlardı. Biz para çekme talebinde bulunduk ancak yoğunluk olduğu için gecikme olduğunu söylediler. Daha sonra devletin yüzde 5 vergi aldığını öderseniz ödemenizi alırsınız diye söylediler. Bunu yatırıp talepte bulunduk ancak hesabımıza para girişi yapılmadı. Gruplara engelleme koydular, kimseye ulaşamıyoruz. Şüpheliler hakkında gerekli kamu davasının açılmasını talep ediyorum’  dedi.

“100 milyon lira üzerinde vurgun söz konusu”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Selman Ay’ın avukatı Yıldırım Marangoz, ‘Sanal ortamda üyelere ulaşılıyor, süreç saadet zinciri şeklinde işliyor. Üyelere ulaşıldıktan sonra yüksek miktarda kar payı sözleşmeleri yaptırılıyor. Sitelerde şahıslara görevlendirmeler yaptırılıyor. Görevler sonunda üyelere bonuslar verilerek sisteme dahil olmaları sağlanıyor. Dolandırıcılığın ilk aşaması bu şekilde başlıyor. Daha sonra üyelere güven oluşturmak için ufak ufak ödemeler yapılıyor. Akabinde yüksek miktarda paralar sisteme girdikten sonra yöneticiler bu paraları çekerek sistemi kapatıyorlar. Bu yapılan eylemin kanundaki karşılığı ‘nitelikli dolandırıcılık’ müvekkiller adına suç duyurusunda bulunduk. Türkiye’nin her yerinden suç duyuruları yapılıyor. 400 binin üzerinde mağdur olduğunu tahmin ediyoruz. Yatırılan paralarla ilgili olarak icra takibi başlattık. Tam net bir miktar belli değil ancak müvekkillerden edindiğimiz bilgilere göre 100 milyon lira üzerinde bir vurgun söz konusu’ diye konuştu.

“Sistem ciddi miktarda kâr vaat ediyordu”

Sosyal medya reklamları ile sisteme dahil olduğunu söyleyen mağdur Selman Ay, ‘Bu sisteme biz sosyal medya aracılığı ile reklam bölümünden gördük ve dahil olduk. Sistem ciddi miktarda kâr oranı vaat ediyordu. Sisteme dahil olduktan sonra bizden bazı görevler istediler. O görevleri yaptık. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra bonusları vermeye başladılar. Ne kadar para yatırırsanız o kadar bonus veriyorlar. Ne kadar görev yaparsanız o kadar kar payı alıyorsunuz. Biz iş işten geçtikten sonra anladık. Ben sisteme yüksek bir meblağ yatırdım. İlk hafta 5 bin lira kar payı aldım. Daha sonraki haftalarda hesaplarımızdaki bütün parayı bu sisteme yatırdık. Yüklü bir para alırız dedik ama öyle değilmiş. Şu an hiçbir yöneticiye ulaşamıyoruz. WhatsApp üzerinde bin 680 tane grup var. Ben 520’inci gruptaydım. Her gruptan yaklaşık 247 kişi vardı’ ifadelerini kullandı.

“Hik Online” mağdurları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığa gelerek “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle