Spotify Sanatçılara Ne Kadar Veriyor?

 Spotify Sanatçılara Ne Kadar Veriyor?
Okunuyor Spotify Sanatçılara Ne Kadar Veriyor?

Spotify, hiç şüphesiz dünyanın en popüler müzik dinleme uygulamalarından birisi konumunda. 

Spotify, akış başına ödeme esasına göre sanatçılara ödeme yapıyor. Yani platformda bir sanatçının şarkısını her dinlediğinizde şirket onlara küçük bir telif ücreti ödüyor.

Peki ne kadar ödüyor, hiç düşündünüz mü?

Spotify, hak sahiplerine akış başına ortalama 0,003 ila 0,005 dolar arasında ödeme yapıyor.

Akış başına kazanılan toplam gelirin yaklaşık yüzde 70’i sanatçıya giderken, geri kalanı ise platformun kendisinde kalıyor.

Sanatçının Spotify ile yaptığı dağıtım sözleşmesi ve ikamet ettikleri ülke, dinleyicilerin ülkesi ve ücretsiz bir Spotify hesabından mı yoksa bir Spotify Premium hesabından mı giriş yaptıkları gibi pek çok şey sanatçılara ne kadar ödeneceğini etkiliyor.

Sanatçılar, 1 milyon akış başına ortalama 3.300 ila 3.500 dolar arasında bir gelir elde edebiliyor.

CHIP’in Business Insider’dan aktardığı habere göre bu rakamlar 2020 ve 2021’de bir dereceye kadar dalgalandı ve şirketin 2006’da kurulmasından bu yana ilk kez yükseldi.

Birçok şirkette olduğu gibi Spotify’ın ödeme modelinin kesin detayları da açıkça paylaşılmayan bilgiler arasında yer alıyor.

Web sitesinde bu sayıların hiçbiri bulunmuyor, ancak bir müzisyenseniz, Spotify’dan ne kazanabileceğiniz konusunda bir fikir edinmek için yine de bir Spotify akış hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

SoundCampaign‘in kullanımı kolay web uygulaması Spotify Royalties Calculator, akış istatistiklerinizi, telif paylarınızı ve dinleyicilerinizin konumlarını hesaba katarak sizin için bir hesaplama yapıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle