• Ana Sayfa
  • Haber
  • Herkes Bilsin ve Tanısın: Yerli Korona Aşısı TURKOVAC’ın Mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli! ????

Herkes Bilsin ve Tanısın: Yerli Korona Aşısı TURKOVAC’ın Mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli! ????

 Herkes Bilsin ve Tanısın: Yerli Korona Aşısı TURKOVAC’ın Mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli! ????
Okunuyor Herkes Bilsin ve Tanısın: Yerli Korona Aşısı TURKOVAC’ın Mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli! ????

Türkiye’nin ismini Covid-19 aşısı üreten ülkelerin arasına yazdırmayı başardı… İşaret ettiğimiz isim, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli.

Yerli Covid-19 aşısının geliştirilme süreci 2 yılı buldu. Bu önemli sürecinin arkasındaki en önemli isimlerden birisi de Prof. Dr. Aykut Özdarendeli.

Acil kullanım onayı alarak kullanıma sunulan TURKOVAC’ı, Özdarendeli’nin başında olduğu Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli ekip geliştirdi.

Özdarendeli, 2015 yılında dünyada hücre kültür temelli KKKA aşısının ilk patentini alan bilim insanı olmasıyla tanınmıştı.

11 Nisan 1969 tarihinde Ankara’da doğdu. 

İlk ve ortaokulu Konya’nın Çumra ilçesinde, lise öğrenimini Malatya Lisesi’nde tamamladı.

1991 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji programında doktorasını tamamladı. 2011 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına profesör olarak atandı. Farklı zamanlarda Tennessee State Üniversitesi ve Pittsburg State Üniversitesi’nde postdoktora yaptı.

Doktorası sonrası Amerika’da 3 yıl koronavirüs üzerinde çalıştı. 2003’te ortaya çıkan kırım kongo vakalarına yönelik de ekibiyle birlikte çalışmalar yaptı.

Kırım kongo vakalarına yönelik yapmış oldukları çalışmalarla edindikleri tecrübenin, TURKOVAC’ın geliştirilmesine ilişkin çok büyük bir katkısı olduğunu ifade ediyor.

İlk vaka sonrası hemen ekibiyle birlikte harekete geçen Özdarendeli, ilk olarak virüsü izole etti. Mart ayının 25’inde virüsü konfirme ederek Nisan ayında genetiği ile DNZ dizilimini çıkardı. Mayıs’ta da fareler üzerinde çalışmaya başladı. Farelerde bu inaktif aşı adayının koruyucu olduğu, 2020’nin Ağustos ayında ortaya kondu. Klinik öncesi çalışmalar da ekimde raporlandı.

Aykut Özdarendeli ve değerli ekibinin başarısını sabah akşam konuşmak için neyi bekliyoruz? ????????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle