Borsalarda Seyir Karışık, Dolar ve Euro Sakin

 Borsalarda Seyir Karışık, Dolar ve Euro Sakin
Okunuyor Borsalarda Seyir Karışık, Dolar ve Euro Sakin

Yurt içinde ve dünya çapında artan vaka sayıları yeniden salgın endişelerini artırırken, buna karşın piyasalarda pozitif hava korunuyor. Dalgalı bir seyrin hakim olduğu bugün piyasaların ana gündeminde ise Fed’in bu akşam açıklanacak olan toplantı tutanakları yer alıyor.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında Omicron varyantı pay piyasaları için risk oluşturmaya devam etse de yatırımcıların hastalığın kolay atlatıldığı ve ekonomilere korkulan etkiyi yapmayacağına ilişkin eğilimleri şimdilik fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor.

Borsa İstanbul’da yükselişin sürmesi beklenirken, dolar ve euro güne yatay bir seyirde başladı.

Borsa İstanbul’da yükseliş sürer mi?

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul’da yüzde 1,92 değer kazanan BIST 100 endeksi, günü 1.963,59 puandan tamamladı. 

Bugün yurt içinde sakin bir veri takvimi bulunurken, yurt dışında ise Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD’de ADP özel sektör istihdam verilerinin yanı sıra Fed’in toplantı tutanakları takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.980 ve 2.000 seviyelerinin direnç, 1.900 puanın ise destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi güne yüzde 0,10 oranında yükselişle 1.965,52 puandan başladı.

Dünya borsalarında dalgalı bir seyir hakim oluyor

ABD’nin getiri eğrisindeki dikleşme sonrası teknoloji yoğun Nasdaq endeksi yüzde 1,33 gerilerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,59 artışla kapanış rekoru kırdı. S&P 500 endeksi ise sınırlı düşüşle dün yüzde 0,06 değer kaybetti. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları bugün satıcılı bir seyir izledi.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,63, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,82, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,39 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,81 değer kazandı. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde ise negatif seyretti.

ABD’de teknoloji hisselerindeki satıcılı seyir, Asya’da işlem gören teknoloji hisseleri ile yeni güne de taşındı.

Hong Kong’da işlem gören Tencent hissesi yüzde 2 civarında gerilerken, Çinli teknoloji hisselerinde de kayıplar hakim oldu. Meituan’da kayıplar yüzde 5’e yaklaşırken, öte yandan Alibaba hissesi yüzde 1,5 civarında yükseldi. 

Hang Seng Endeksi yataya yakın geriledi.

Çin’de de Şanghay Bileşik ve Shenzen endekslerinde kayıplar kaydedildi.

Güney Kore’de Samsung Electronics yüzde 2 civarında geriledi. Kospi endeksi yüzde 1’den fazla düştü.

Avustralya’da da Afterpay hissesi yüzde 3’den fazla düştü. S&P/ASX 200 Endeksi de negatif bölgede kaldı.

Japonya’da Nikkei 225 ve Topix endeksleri ise hafif yükseldi.

Dolar ve euro yatay seyirde

Dolar/TL ise dün günü yüzde 2,52 artışla 13,4225’ten tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,45 seviyesinde işlem gördü.

09.50 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,27 oranında yükselişle 13,4433, euro/TL de 15,1959 seviyesinden işlem gördü.

Euro/dolar paritesi, dün yüzde 0,7 azalışla 1,1297’ye gerilemesinin ardından bugün 1,13 seviyelerinde yatay seyretti.

Dolar/Japon yeni paritesi dün 116,3’le son beş yılın en yüksek seviyesine çıkarken, 116,1 seviyesinden işlem gördü.

Altın ve petrol fiyatları geriliyor

ABD’de API tarafından açıklanan haftalık stok verilerinin ham petrol stoklarının azaldığını ancak benzin ve motorin stoklarında güçlü artışlar olduğunu göstermeleri, ICE ve NYMEX’de petrol fiyatlarını geriletti.

ICE’de Mart vadeli Brent petrolünün varil fiyatı bu saban 79,65 dolar seviyesine kadar geriledi ve şu sıralarda düne göre 14 cent düşüşle 79,86 dolar seviyesinde. NYMEX’de Şubat vadeli Batı Teksas petrolü de düne göre 16 cent düşüşle 76,83 dolar/varil seviyesinden işlem gördü.

Fed’in Mart ayı toplantısı sonrasında Mayıs ayına kadar faiz artırımına gideceği yönünde beklentilerin fiyatlanması altın fiyatının güçlü bir yukarı ivme kazanmakta zorlanmasına yol açıyor.

Gelişmiş ekonomilerde yüksek enflasyon ve Omicron varyantının hızla yayılmasının yarattığı endişeler altın fiyatını 1815 dolar/ons direncinin üzerine taşısa da 1831 dolar/ons ve üzerine doğru güçlü bir hareket gözlenmiyor.

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı düne göre yüzde 0,04 artışla 1815,70 dolar/ons seviyesinden işlem gördü. 

Analistler, altın fiyatının kısa vadede 1800-1820 dolar/ons aralığında sıkışmasını bekliyorlar.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle