• Ana Sayfa
  • Haber
  • Dün KOBİ’lerle Sınırlandırmıştı, Bugün Merkez Bankası İhalesine Teklif Gelmedi!

Dün KOBİ’lerle Sınırlandırmıştı, Bugün Merkez Bankası İhalesine Teklif Gelmedi!

 Dün KOBİ’lerle Sınırlandırmıştı, Bugün Merkez Bankası İhalesine Teklif Gelmedi!
Okunuyor Dün KOBİ’lerle Sınırlandırmıştı, Bugün Merkez Bankası İhalesine Teklif Gelmedi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 1 ve 3 aylık uzlaşmalı vadeli döviz ihaleleri sonuçlandı. 

Buna göre 1 ay vadeli ihaleye teklif gelmezken, 3 ay vadeli ihaleye 1,2 milyon dolarlık teklif geldi.

Merkez Bankası’nın 1 vadeli ihalesine teklif gelmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni modelde ikinci uzlaşmalı vadeli Döviz ihalelerini gerçekleştirdi.

TCMB’nin düzenlediği 1 ay vadeli ihaleye teklif gelmedi. 

Bloomberg HT haberine göre, 3 ay vadeli ihale için ise 1,2 milyonluk teklif alındı. 3 ay vadeli ihalede ortalama fiyat 14,31 oldu.

Dün yapılan açıklama ile KOBİ sınırı getirilmişti

TCMB, Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhalelerine ilişkin olarak, ihalelere sadece küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) adına katılım sağlanabileceğini bildirmişti.

İlgili tebligatta işlem teklif miktarının en az 100 bin dolar ve katları olacağı, her bir ihalede bir müşteri adına toplam teklif tutarının ise en fazla 1 milyon dolar olacağı kaydedilmişti.

TL koruma paketi ile birlikte açıklanmıştı

TCMB 21 Aralık’ta ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla Banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirileceğini bildirmişti.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla, Banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) TL uzlaşmalı vadeli Döviz satışı yapılacağı belirtilmişti.

1 ve 3 ay vadeli olarak gerçekleştirilecek TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı, firmaların söz konusu ihalelere bankalar aracılığıyla katılım sağlayabileceği kaydedilen açıklamada, ‘Ayrıca, ihracatçı ve ithalatçı firmalar VİOP’ta gerçekleştirilecek vadeli döviz alım taleplerini bankalar aracılığıyla Döviz Piyasaları Müdürlüğüne iletebilecektir.’ ifadeleri kullanılmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle