Altında Yükseliş Beklenenden Erken Olabilir!

 Altında Yükseliş Beklenenden Erken Olabilir!
Okunuyor Altında Yükseliş Beklenenden Erken Olabilir!

Altın tasarrufunu seven Türkiye’de ons altın ve dolar seviyeleri gram altını etkilediği için sıklıkla takip edilir.

2021 yılının sonlarında iyi bir performans göstermeyen ons altın fiyatları, dolardaki gevşeme ile yurt içinde de düşmüştü.  

Fon yönetim şirketi Fat Prophets’in analisti David Lennox, spot altın fiyatının bu yıl 2.100 dolar/ons seviyesini test edebileceğini söyledi.

Altında zirve bekleniyor

CNBC’ye konuşan Lennox, ABD Doları’nda zayıflık ve enflasyonun altın fiyatlarını yükseltmesi olası bazı faktörler olduklarını belirterek, ‘2022 yılı içinde altın fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesini test ettiğini göreceğimizi düşünüyoruz, ancak o noktaya vardığımızda daha öteye gidebileceğimizi göremiyoruz’ dedi.

Dolardaki düşüş altın için lütuf olur

ABD Doları’nda düşüş için her şeyin var olduğunu, ancak bunun henüz gerçekleşmediğini belirten Lennox ‘Eğer dolar zayıflar ise bu altın için bir lütuf olur. Enflasyonda yüksek ivmenin ve düşük ABD Doları’nın altın fiyatını 2022’de daha yüksek fiyatlara yönlendireceğine inanıyoruz’ diye konuştu.

Altın fiyatları beklenenden erken yükselebilir!

Lennox, ABD ile Rusya, ABD ile Çin arasındaki jeopolitik gerilimlerin altın fiyatını beklentilerden daha erken yukarı çıkarabileceğini de vurguladı.

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı Ağustos 2020’de 2.063 dolar/ons seviyesini görmüştü. Bugün ise ons altın 1.812-1.820 bandında hareket ediyor. 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle