Ardı Arkası Kesilmiyor: Okul Servis Ücretlerine de Zam Geldi

 Ardı Arkası Kesilmiyor: Okul Servis Ücretlerine de Zam Geldi
Okunuyor Ardı Arkası Kesilmiyor: Okul Servis Ücretlerine de Zam Geldi

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, okul servisi ücretlerine yüzde 20’lik zam yapıldığını açıkladı.

Ardı arkası kesilmeyen zamlar yurttaşın cebini yakarken akaryakıt, köprü ve otoyol ücretleri, harçlar, vergiler ve cezalarla birçok başlıkta 2022, zam yağmuru ile geldi. Son olarak Ankara’da servis ücretlerine zam yapıldı. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, yüzde 20’lik bir ‘artış’ yaptıklarını açıkladı. Elmadağlı, şunları söyledi:

‘Biz ağustos ayında zam yapmıştık. Mazot gibi giderlerimize yüzde 50’nin üzerinde zam geldi. Bakım gibi giderlerimize yüzde 100 zam geldi. Asgari ücretin yükselmesi. Dayanacak gücümüz kalmadı, giderlerimize çalışıyor şekline düştük. Talebimiz yüzde 40’tı. Giderlerimizle alakalı bir zam artışı.

Yeni tarife nasıl olacak?

Ankara’daki servis ücretlerinin yeni tarifesi şöyle oldu:

  • 3 km’ye kadar yıllık 3 bin 130 lira,

  • 3 km’den 6 km’ye kadar yıllık 3 bin 455 lira,

  • 6 km’den 10 km’ye kadar yıllık 3 bin 995 lira,

  • 10 km’den 15 km’ye kadar yıllık 4 bin 645 lira,

  • 15 km’yi aşan her km. için 90 lira.

Personel servisleri de zamlandı

Personel servisleri için de ‘yeni tarife’ yayımlandı. Buna göre otobüslerde ilk kalkış ücreti 435 lira olacak ve her km. için 5 lira alınacak. 26 kişiden 35 kişiye kadar kapasitesi olan midibüslerde ilk kalkış 385 lira ve her km için 4 lira 50 kuruş, 18 kişiden 25 kişiye kadar kapasitesi olan midibüslerde ilk kalkış ücreti 275 lira ve her km. başına 4 lira, minibüslerde ise ilk kalkış ücreti 225 lira ve her km. başına 3 lira 50 kuruş olarak tarife belirlendi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle