• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bakan Koca Açıkladı: Pozitif Vakaların Karantina Süresi 7 Gün Oldu

Bakan Koca Açıkladı: Pozitif Vakaların Karantina Süresi 7 Gün Oldu

 Bakan Koca Açıkladı: Pozitif Vakaların Karantina Süresi 7 Gün Oldu
Okunuyor Bakan Koca Açıkladı: Pozitif Vakaların Karantina Süresi 7 Gün Oldu

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir’ dedi. Koca, okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini bildirdi.

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Koca, Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmediğini fade etti.

Koca, Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmediğini fade etti. Karantina sürelerinin yeniden düzenlendiği açıklayan Koca, ‘Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir’ dedi. Koca, yüz yüze eğitime devam edileceğini yineledi. 

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

1. Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

2. Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

3. Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

“Yüz yüze eğitim devam edecek”

4. Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

5. Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;A) Kalabalık toplantılarB) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalarC) Havalandırması sınırlı eğlence mekanlarıD) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

6. Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle