Chrysler Elektrikli Otomobil Konsept Modelini Tanıttı

 Chrysler Elektrikli Otomobil Konsept Modelini Tanıttı
Okunuyor Chrysler Elektrikli Otomobil Konsept Modelini Tanıttı

Birçok marka çekilmiş olsa da CES 2022’de geleceğe ışık tutan otomobiller tanıtılmaya devam ediyor. Bu markalardan biri olan Chrysler tamamen elektrikli modeli Airflow Concept’i fuarda sergiledi.

Geçtiğimiz yıl boyunca pek çok markanın 2030 yılı planlarını dinlemiş, hatta bazı üreticilerin dönüşüm için önemli adımlar atmaya başladığını görmüştük. Şimdi de sıra, uzun süredir EV modellerden uzak duran Chrysler’e geldi.

Motor1.com’un haberine göre

CES Fuarı’nda Amerikalı vatandaşların ilgi odağı olan bu konsept modelin adı Airflow. Chrysler’in elektrikli geleceğe ilk adımı olacak model, kendi batarya sistemine özel olarak tasarlanan STLA platformunu kullanacak.

Chrysler, bu platform sayesinde aracın minimum 563 kilometre menzile sahip olacağını öngörüyor. Konsept model iki adet 201 bg gücündeki motor sayesinde 402 bg güç üretebiliyor.

Fakat konsept modelin beraberinde getirdiği platform oldukça ilginç özelliklere sahip. Amerika menşeli üretici, STLA Brain adını verdiği elektrikli mimari sayesinde bataryanın ömrünü uzatıyor. Buna ek olarak modelin standart bir EV gibi uzaktan güncellemelere sahip olacağını da belirtelim.

STLA mimarisinin detayları saymakla bitmiyor. BMW ile yaptığı ortaklık sayesinde yeni otonom teknolojilere kavuşan Chrysler, STLA AutoDrive teknolojisi ile üçüncü seviye sürüş asistanlarını kullanıcıların beğenisine sunacak. Bu sistem belli şartlarda sürücüsüz sürüşlere izin verecek. Üretici bu iddiasının arkasında durabilirse, kendi kıtasındaki ilk üçüncü seviye otonom sürüş desteğine sahip olan modeli üretmiş olacak.

Tasarım anlamında geleneksel Chrysler modellerinden uzaklaşan Airflow, tanıdığımız ve bildiğimiz aerodinamik EV modellere yaklaştırılmış. Oldukça hoş ve modern bir tasarıma sahip olan modelin 22 inç büyüklükteki jantları modern görünüşünü pekiştiriyor. Chrysler’e göre Airflow, performansı ve yol tutuşu ile ön plana çıkacak.

Modelin üretim versiyonunu ancak 2025 yılında görebileceğiz. Bu yıldan itibaren Chrysler, EV üretimine hız kazandıracak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle