• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Google’ın Alanya Depremini Önceden Bilmesinden BMW’nin Renkli Aracına Bugün Teknolojisi Dünyasında Neler Oldu?

Google’ın Alanya Depremini Önceden Bilmesinden BMW’nin Renkli Aracına Bugün Teknolojisi Dünyasında Neler Oldu?

 Google’ın Alanya Depremini Önceden Bilmesinden BMW’nin Renkli Aracına Bugün Teknolojisi Dünyasında Neler Oldu?
Okunuyor Google’ın Alanya Depremini Önceden Bilmesinden BMW’nin Renkli Aracına Bugün Teknolojisi Dünyasında Neler Oldu?

5 Ocak Çarşamba günü teknoloji dünyasında öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan haberleri sizler için derledik.

1. Google’ın bu yıl Türkiye’de de hizmete sunduğu deprem uyarı sistemi Alanya açıklarında meydana gelen 5.3’lük depremi 1 dakika öncesinden tahmin ederek kullanıcılarına sesli uyarı gönderdi. Peki Google bunu nasıl yaptı? Android’in deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

2. ABD’nin Las Vegas kentinde dün başlayan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2022’de birçok teknoloji firması ürünlerini tanıtmaya başladı.

3. Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD’de geride bıraktığımız yıl 2,3 milyon araç satarak Amerikan otomobil üreticisi General Motors’un 90 yıllık liderliğini elinden aldı.

4. Alman otomotiv devi BMW’nin CES 2022 için hazırladığı sürprizlerden biri olan yeni BMW iX M60 resmi olarak tanıtıldı.

5. Birçok marka çekilmiş olsa da CES 2022’de geleceğe ışık tutan otomobiller tanıtılmaya devam ediyor. Bu markalardan biri olan Chrysler tamamen elektrikli modeli Airflow Concept’i fuarda sergiledi.

6. Intel, CES 2022’de önceki nesil mobil işlemciden yüzde 40’a kadar daha hızlı olan yeni 12. Nesil Intel Core mobil işlemcilerle performans hibrit mimarisini ilk kez mobil platformlara taşıyan dünyanın en hızlı mobil işlemcisini duyurdu.

7. Deva Partisi Metaverse’e adım attığını ve genel merkezde toplantıların yakında başlayacağını söyledi.

8. Vodafone, 29 yıl öncesine ait ve ‘mutlu noeller’ yazılı bir kısa mesajın -ki bu dünyanın ilk kısa mesajı kabul ediliyor- NFT olarak satışa çıkardığını duyurdu.

9. Google, bulut tabanlı ve kurumsal güvenlikteki operasyonlarını hızlandırarak yeni yılı başlatıyor. Bugün şirket , genellikle güvenlik düzenleme, otomasyon ve yanıt (SOAR) hizmetleri olarak adlandırılan, işletmeler için uçtan uca güvenlik hizmetlerinde uzmanlaşmış, İsrail merkezli bir siber güvenlik girişimi olan Siemplify’ı satın aldığını doğruladı.

10. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Twitter’da bir kullanıcının paylaştığı, Karacasu’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Afrodisias Antik Kenti’nin fotoğrafını beğendi.

11. Twitter’daki “Av. Kendine Seküler” isimli kullanıcı, platformda paylaştığı ve popüler hale gelen tweet serisini “Türk Ekonomisinin Çöküşü” adıyla NFT’ye dönüştürerek yaklaşık 1,6 milyon dolar karşılığına sahip 419 ethereum’dan satışa çıkardı.

12. Yeni aracıyla adeta gövde gösterisi yapan BMW, CES 2022 fuar alanının dışındaki sergileme alanında tek tuşla aracın rengini değiştiren teknolojisini de lanse etti…

13. Tesla’nın 2021 yılında rekor araç teslimatı gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından şirketin CEO’su ve başarılı iş insanı Elon Musk’ın varlığı pazartesi günü 30 milyar dolar (Yaklaşık 403 milyar TL) artış gösterdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle